Home WiadomościZe Świata Męczennicy z Pariacoto w kraju tulipanów

Męczennicy z Pariacoto w kraju tulipanów

Redakcja

W dniach od 19 stycznia do 20 stycznia 2019 r. w kilku katolickich kościołach w Holandii wierni mogli uczestniczyć w peregrynacji i instalacji relikwii I stopnia Męczenników franciszkańskich z Pariacoto: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.

To ważne wydarzenia dla tamtejszych wspólnot, bo Męczennicy niosą nadzieję na odrodzenie wiary tam, gdzie wydawałoby się, że gaśnie ona bezpowrotnie… To również pierwsza historyczna instalacja relikwii I stopnia w Holandii.

Kościół w kryzysie

Najpierw kilka słów o samej Holandii, a raczej o Królestwie Niderlandów – bo tak brzmi pełna nazwa kraju, który w Polsce określamy mianem Holandii. Królestwo to składa się z czterech krajów, z których jedynie ten o nazwie Holandia, leży na terenie Europy. Dawniej Holandia była potęgą morską a także kolonialną. To z holenderskich portów płynęły statki handlowe w świat. Warto dodać, że na tych statkach płynęli także misjonarze, którzy nieśli Ewangelię na ówczesne „krańce świata”.

Dziś Kościół katolicki w Holandii, który kiedyś obfitował w powołania misyjne, sam potrzebuje pomocy i wsparcia w niełatwym współczesnym świecie. Holandię bardziej kojarzy się z liberalnym prawem dotyczącym eutanazji, związków jednopłciowych, a także z kościołami zamienianymi na hotele, bary i muzea, z racji braku wiernych, niż z krajem, w którym ludzie tłumnie przychodziliby na Msze Święte. Statystyki mówią jasno – zaledwie ok. 23% Holendrów uważa się za katolików, a jedynie kilka procent raz w roku przychodzi do kościoła na Mszę lub inne nabożeństwo. Do takiego Kościoła „w odwrocie” pojechali Męczennicy z Pariacoto.

Ważne chwile

Odbyły się spotkania z wiernymi, wyświetlany był też najnowszy film o Krucjacie różańcowej w obronie przed terroryzmem, której patronują błogosławieni Michał i Zbigniew. I tak 19 i 20 stycznia relikwie odwiedziły parafie w: Helmond (Kościół H. Antoniusa van Paduakerk), Berghemseweg (Kościół Geestkerk), Eindhoven (Kościół St. Trudokerk).

W Eindhowen odbyła się pierwsza na holenderskiej ziemi instalacja relikwii 1 stopnia Męczenników z Pariacoto. Za słowami pieśni, śpiewanej w czasie beatyfikacji Męczenników z Pariacoto, można powiedzieć, że „Oni tutaj są…”.

Kolejna Msza Święta z udziałem relikwii miała miejsce w Tilburgu (Kościół Mariakerk). W każdej parafii kościół był pełen, a ludzie aktywnie uczestniczyli we Mszy Świętej.

Organizatorzy spotkań, a także franciszkanie, którzy już od kilku lat pielgrzymują z relikwiami po świecie – o. Dariusz Gaczyński i br. Jan Hruszowiec – nie kryją radości: Chcemy, by nasi błogosławieni bracia byli blisko ludzi, by można było za ich wstawiennictwem, prosić o łaskę pokoju dla Europy, dla świata, ale także pokoju i dobra w naszych sercach – mówi br. Jan – i dodaje: A jeśli ktoś nie zdążył na spotkanie z Męczennikami z Pariacoto w Holandii, to zapraszamy do Ratingen w Niemczech. Będziemy tam już 27 stycznia. A do Holandii wierzymy, że jeszcze wrócimy.

ad

Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto


Plan peregrynacji relikwii Męczenników z Pariacoto w Niemczech:

24-27.01.2019 – RATINGEN

Adres: Schützenstrasse 58

40878 Ratingen.

Triduum przygotowujące do instalacji relikwii:

  • 24.01 (czwartek) – Msza Święta z nabożeństwem – 18.00
  • 25.01 (piątek) – Msza Święta z nabożeństwem – 18.00
  • 26.01 (sobota) – Msza Święta z nabożeństwem – 08.30
  • 27.01 (niedziela) – uroczysta Msza Święta z wprowadzeniem relikwii Męczenników, z udziałem chórów parafialnych, spotkanie z wiernymi, emisja filmu „Krucjata”

Więcej informacji na:

www.meczennicy.franciszkanie.pl

www.facebook.com/meczennicy.pariacoto/

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda