Home WiadomościZe Świata Michalici: Rocznica objawień na Górze Gargano

Michalici: Rocznica objawień na Górze Gargano

Redakcja

W przeszłości obchodzono dwa święta liturgiczne poświęcone wyłącznie św.Michałowi Archaniołowi (święta te zostały zachowane dla miasta Monte Sant' Angelo): 29 września oraz 8 maja w rocznicę objawień św. Michała Archanioła na Górze Gargano, wspominając w sposób szczególny fakt cudownego zwycięstwa nad wojskami nieprzyjacielskimi.(Ks. Jan Bogacki CSMA, Przewodnik po Sanktuarium Św. Michała na Górze Gargano, Wydawnictwo MICHAEL).

Jak w poprzednich latach, tak i w tym roku w sanktuarium Św. Michała Archanioła na Monte Sant’ Angelo, bardzo uroczyście obchodzony był dzień 8 maja, dzień poświęcony Księciu Chórów Anielskich. Sama uroczystość została poprzedzona nowenną odprawianą w Grocie Objawień, przygotowującą nas do głębokiego przeżycia tego wielkiego dnia. Nowennie przewodniczył nasz współbrat ks. Rafał Gądek, proboszcz parafii św. Oktawiusza i Towarzyszy Męczenników w Rzymie. W tym szczególnym roku jubileuszu 100. rocznicy śmierci naszego Założyciela, ks. Rafał przybliżał nam postać i nauczanie tego wielkiego czciciela św. Michała, abyśmy także i my, w tych niełatwych czasach,tak jak Ojciec Bronisław, potrafili w swoim życiu postawić Boga na pierwszym miejscu. Refleksje ks. Rafała były poprzedzone wspólnym odmówieniem Koronki do Dziewięciu Chórów Anielskich i litanii do św. Michała Archanioła. Kulminacyjnym momentem każdego dnia nowenny była Msza święta, celebrowana przez księży proboszczów i ich duszpasterzy z parafii naszego miasteczka jak też z parafii San Giovanni Rotondo, przy udziale naszej wspólnoty domowej. Przez całą nowennę Grota Objawień była wypełniona po brzegi poszczególnymi rodzinami parafialnymi, które pięknie animowały celebrację Eucharystii poprzez zaangażowanie się w oprawę muzyczną czy służbę przy ołtarzu. W jednym dniu nowenny celebrowana była w Sanktuarium Msza święta, która zgromadziła wielką liczbę osób cierpiących, z okazji obchodzonego na Monte Sant’ Angelo Dnia Osób Chorych. Podczas Mszy świętej został im udzielony sakrament Namaszczenia Chorych.

W Wigilię wspomnienia objawienia się św. Michała Archanioła na półwyspie Gargano, zorganizowane zostało wieczorne Czuwanie Modlitewne dla młodzieży przed Najświętszym Sakramentem, przygotowane przez ks. Marka Arciszewskiego, przełożonego domu, a animowane przez młodzież „montanarską”. Pomocą muzyczną służyli także klerycy: Łukasz i Sławek.

Od wczesnych godzin porannych 8 maja słychać było w Niebiańskiej Bazylice śpiew setek pielgrzymów: Siamo pellegrini, siamo tuoi devoti, San Michele Arcangelo, prega per noi. Uroczystej sumie przewodniczył pasterz diecezji abp Michele Castoro. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował Ojciec Generał ks. Kazimierz Radzik, a także wielu kapłanów z diecezji i naszych współbraci z wiceprowincji włosko-szwajcarskiej (m.in. wikariusz generalny naszej diecezji, przełożony wiceprowincji ks. Bogdan Kalisztan, radca generalny i rektor WSD Michalitów w Krakowie ks. Tadeusz Musz, inspektor Salezjanów z Neapolu, prowincjał Kapucynów, rektor Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo).

Do wspólnej modlitwy przyłączyło się także niemałe grono sióstr michalitek, na czele z radną generalną s. Dolores oraz mistrzynią nowicjatu s. Ligią, które w tym roku obchodzą 25-lecie pierwszych ślubów zakonnych. Podczas Mszy świętej siostry odnowiły akt profesji zakonnej. Wielką pomocą w pięknym przeżywaniu służyli nasi klerycy z Castel Sant’ Elia. We Mszy świętej uczestniczyli także przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych, wśród nich nowo wybrany burmistrz miasta Monte Sant’ Angelo. Na zakończenie liturgii ks. Arcybiskup poświęcił złotą figurę św. Michała Archanioła, wykonaną przez artystów Grażynę i Mariusza Drapikowskich, która w niedługim czasie zostanie przeniesiona do Kaplicy Pojednania.

Całą uroczystość transmitowało „Tele Radio Padre Pio”. Po zakończeniu wszyscy zaproszeni goście udali się na wspólny obiad do Domu Pielgrzyma.

Łukasz Nowak CSMA

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda