Home WiadomościZ kraju Dyplomaci z wizytą na Jasnej Górze

Dyplomaci z wizytą na Jasnej Górze

Redakcja

Wizyta przedstawicieli Korpusu Konsularnego Polski Południowej miała miejsce na Jasnej Górze w czwartek, 10 maja. Do sanktuarium przybyli konsule honorowi i generalni reprezentujący m.in.: Estonię, Litwę, Słowację, Serbię, Czechy, Bośnię i Hercegowinę i Słowenię. Delegacja liczyła kilkanaście osób. 

„Jasna Góra jest takim szczególnym miejscem dla wszystkich Polaków – mówi Maciej Kaczmarski, konsul honorowy Republiki Słowacji – Jasna Góra i to wszystko, co tutaj się dzieje, jest dla nas, a dla mnie przede wszystkim, takim mostem łączącym nas z przodkami, z naszą historią Polski. Zawsze była tu polskość. W związku z tym pierwsze plany spotkania oficjalnego, które snuliśmy, mieliśmy na myśli przyjazd na Jasną Górę. I to się stało, i bardzo się cieszę. Jasna Góra… co można powiedzieć – dech w piersiach zapiera. Msza św., która została odprawiona dla nas przy Obrazie Matki Boskiej to jest rzecz, której pewnie nikt z nas nie zapomni do końca życia”.

Szczególnych gości w imieniu Jasnej Góry podjęli: o. Jan Berny, sekretarz generalny Zakonu Paulinów oraz o. Stanisław Tomoń, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry.

O. godz. 12.30 Mszy św. przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Bardzo cieszymy się, że w ramach waszego integrowania, a jednocześnie nastawienia na to, aby poznawać ten świat, w którym przyszło wam pracować, posługiwać dla waszych obywateli, których jesteście reprezentantami w danym kraju, przychodzicie i tu, do miejsca, które jest najdroższe każdemu Polakowi, ale nie tylko – mówił witając gości o. Matecki – Tu przychodzi cały świat, przychodzą i wasi rodacy, którym i wy niejednokrotnie posługujecie będąc w Polsce (…) Bardzo cieszymy się, że możecie dzisiaj stanąć przed obliczem Królowej naszej” (powitaniehomilia).

W czasie wizyty goście zwiedzili sanktuarium, m.in. Jasnogórską Bibliotekę.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/mn, dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda