Home WiadomościZe Świata Michalici: Srebrny jubileusz wśród alpejskich gór

Michalici: Srebrny jubileusz wśród alpejskich gór

Redakcja

W sobotę, 29 września 2018, w święto patrona zgromadzenia św. Michała Archanioła w kościele św. Mikołaja w Quartino (Gambarogno, Ticino, Szwajcaria) odbyły się uroczyste obchody jubileuszowe 25 lat posługi duszpasterskiej księży michalitów na ziemi szwajcarskiej.

Przewodniczył im JE ks. biskup Valerio Lazzeri, ordynariusz diecezji w Lugano. Uczestniczyli w ceremonii: Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk, Prowincjał ks. Bogdan Kalisztan, Radca Generalny ks. Stanislaw Kilar, ks. Łukasz Rogowski, ks. Artur Paczkowski, ks. Marcin Ozga oraz ks. Fabio Studhalter, który pochodzi z parafii w Gerra Gambarogno prowadzonej przez ksieży michalitów w Szwajcarii. Był obecny wójt Gminy Gambarogno Tiziano Ponti, która obejmuje 8 z 10 parafii powierzonych michalitom. Przy zachodzącym za Górą Giridone słońcu wypełnił się kościół w Quartino parafianami całej zony pastoralnej. O 18.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta. Po krótkim powitaniu ze strony rad parafialnych i wójta, JE ks. biskup Valerio Lazzeri rozpoczął uroczystą mszę świętą. W homilii podkreślił ważność wkładu w pracę duszpasterską wspólnoty michalitów w ostatnich 25 latach. Pod koniec uroczystości ojciec generał wręczył JE ikonę św. Michała Archanioła. Po mszy świętej, korzystając z przepięknej pogody, wszyscy uczestnicy spotkali się przed kościołem, aby powspominać miniony czas, dziękując Bogu za wszelkie dary Jego dobroci. To radosne spotkanie parafian, ksiedza biskupa, ojca generała i księży zamknęła postępująca powoli rozgwieżdżona noc, spowijająca swym blaskiem pobliskie szczyty.

Początki naszej pracy na terenie Szwajcarii sięgają 28 sierpnia 1993 roku. W tym dniu ks. biskup Eugenio Corecco mianował ks. Bogdana Kalisztana administratorem parafii Magadino, Caviano, Gerra Gambarogno, S. Abbondio i San Nazzaro, natomiast ks. Artur Paczkowski został mianowany wikariuszem parafialnym.

01.09.1997 objęliśmy następne dwie parafie: Vira Gambarogno i Piazzogna. Administratorem parafii został ks. Julian Gądek, który mieszkał w Vira Gambarogno i pracował tam do 31 sierpnia 2003 roku. Później wyjechał do Rzymu na studia, a na jego miejsce przybył ks. Stanislaw Kilar. Ks. Kilar mieszkał w domu parafialnym w Vira Gambarogno, który znajduje się w odległości 2 kilometrów od Magadino.

14 sierpnia 2004 objęliśmy następne trzy parafie: Cadenazzo, Contone i Robasacco, które powierzył nam ks. Biskup Pier Giacomo Grampa, tworzymy tak zwaną zonę pastoralną Gambarogno – wszyscy księża (to znaczy ks. Bogdan Kalisztan, ks. Artur Paczkowski, ks. Stanislaw Kilar i ks. Jacek Kokosa (ten ostatni przyjechał do Szwajcarii z Włoch w 2004 roku) są mianowani administratorami parafialnymi „in solido” parafii: Cadenazzo, Caviano, Contone, Gerra Gambarogno, Magadino, Piazzogna, Robasacco, Sant’Abbondio, San Nazzaro i Vira Gambarogno.

We wrześniu 2008 r. ks. Kalisztan został mianowany wiceprowincjałem, a do pomocy w pracy parafialnej w Magadino dojechał ks. Marcin Ozga. Przejął on parafię ks. Jacka Kokosy. Po nim przez rok pracował tam ks. Sławomir Szarota. Od września 2017 r. administratorem tych parafii jest ks. Łukasz Rogowski.

 Księża mieszkają w domu parafialnym w Magadino (ks. Bogdan Kalisztan i ks. Artur Paczkowski) i w Vira Gambarogno (ks. Stanisław Kilar i ks. Łukasz Rogowski).

ks. Bogdan Kalisztan i ks. Artur Paczkowski

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda