Michalici: Ważne spotkanie na Szczęśliwej Wyspie

Od 16 kwietnia trwa na Arubie IV Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Wiceprowincji i Przełożonych Delegatur z Zarządem Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

W spotkaniu biorą udział: ks. Kazimierz Radzik – przełożony generalny, ks. Jerzy Sosiński – ekonom generalny, ks. Marian Babula – prokurator generalny przy Stolicy Apostolskiej, ks. Kazimierz Lorencowicz – przełożony wiceprowincji paragwajsko-argentyńskiej, ks. Władysław Suchy – zastępca przełożonego wiceprowincji włosko- szwajcarskiej, ks. Jan Kaszuba – przełożony delegatury karaibskiej, ks. Andrzej Kowalczyk – przełożony delegatury kanadyjskiej, ks. Antoni Trojak – przełożony delegatury niemiecko-austriackiej, ks. Jan Bieniek – przełożony delegatury na Pacyfiku, ks. Piotr Szytniewski – ekonom wiceprowincji paragwajsko-argentyńskiej, ks. Józef Pelc – ekonom delegatury karaibskiej.

Dzięki gościnności współbraci z delegatury karaibskiej, czwarte spotkanie zgromadziło delegatów plenarnego zebrania konferencji przełożonych na słonecznej Arubie. Sami mieszkańcy określają swoją wyspę mianem „one happy island”, szczęśliwa wyspa. Aruba należy do wysp podlegających Królestwu Holenderskiemu i liczy niespełna 130 tys. mieszkańców. Na tej „szczęśliwej wyspie” pracuje pięciu polskich księży, w tym czterech michalitów obsługujących trzy parafie.

Pierwszy dzień obrad, 16 kwietnia, rozpoczął się skupieniem, które poprowadził ks. Marian Babula, prokurator generalny Zgromadzenia. W trzech konferencjach poruszył tematy wiary, nadziei i miłości w życiu bł. ks. Br. Markiewicza. Ojciec Generał ks. Kazimierz Radzik przewodniczył Mszy św. w intencji całego Zgromadzenia i jego dzieł, z prośbą by Rok Jubileuszowy był dla wszystkich michalitów i michalitek rokiem odnowy zakonnej i duchowej.

Drugi dzień obrad, 17 kwietnia, wypełniły sprawozdania z poszczególnych wiceprowincji oraz delegatur naszego Zgromadzenia. W popołudniowej sesji ekonom generalny ks. Jerzy Sosiński zdał relację z sytuacji finansowej Zgromadzenia oraz podzielił się radościami i nadziejami na przyszłość. W tym dniu poranną Mszę św. oraz wieczorną modlitwę brewiarzową celebrowaliśmy w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Dakota, Aruba, gdzie proboszczem jest nasz współbrat ks. Wiesław Szpila, wikariusz biskupi.

W trzecim dniu obrad uczestnicy konferencji pochylili się nad dwoma wiodącymi tematami tegorocznego Zebrania: (1) sprawa nowych struktur w Zgromadzeniu oraz (2) zarządzanie majątkiem Zgromadzenia. Pierwszą dyskusję panelową poprowadził ks. Marian Babula, prokurator Zgromadzenia przy Stolicy Apostolskiej, natomiast drugiej przewodniczył ekonom generalny ks. Jerzy Sosiński. Ojciec Generał podzielił się refleksją na temat charyzmatycznego wymiaru życia konsekrowanego i struktur organizacyjnych Zgromadzenia.

Dzień zakończył się uroczystą Msza św. sprawowaną w parafii św. Anny, gdzie proboszczem jest nasz współbrat ks. Wiesław Tomasik.

Ks. Andrzej Kowalczyk CSMA

Za: www.michalici.pl


Ostatni dzień obrad (czwartek, 19 kwietnia) upłynął pod dyktando wniosków, sugestii oraz propozycji skierowanych do Rady Generalnej.

Po długich debatach, ks. Jan Bieniek, przełożony delegatury na Pacyfiku, ogłosił radosnym głosem: „The winner is Sydney!” i zaprosił wszystkich uczestników do Australii na V Plenarne Zebranie Przełożonych Wiceprowincji oraz Delegatur. W samo południe koronką do Bożego Miłosierdzia, ucałowaniem relikwii bł. ks. Markiewicza i błogosławieństwem Ojca Generała zakończyliśmy obrady.

Wieczorem w parafii św. Franciszka z Asyżu uczestnicy obrad wraz ze współbraćmi z Aruby oraz lokalnym prezbiteratem uczestniczyli w jubileuszowej Mszy św. z okazji 25-lecia święceń kapłańskich naszych współbraci: ks. Wiesława Tomasika i ks. Stanisława Sekuły. Za swoich michalickich duszpasterzy modlili się również wierni parafii św. Franciszka i św. Anny, gdzie jubilaci sprawują posługę duszpasterską. Do „srebrnych kapłanów” oraz wiernych, którzy po brzegi wypełnili świątynię słowo Boże skierował ks. Jan Bieniek. Po pięknej liturgii i błogosławieństwie jubilatów, kapłani i zaproszeni goście udali się na uroczystą kolację.

Kolejny dzień pobytu na Wyspach Karaibskich (piątek, 20 kwietnia), uczestnicy obrad spędzili na odwiedzinach naszych współbraci w Curaçao. Jest to największa z wysp należących do Królestwa Holenderskiego. To tutaj mieści się stolica Willemstat oraz siedziba biskupa. Michalici pracują tu od 1987 roku. Obecnie na wyspie duszpasterzuje pięciu polskich księży, w tym trzech michalitów: Jan Typa, Józef Pelc oraz Marian Cięciwa. Po krótkim locie z Aruby oraz akomodacji na Curaçao, miało miejsce spotkanie z lokalnym biskupem upamiętnione wspólnym zdjęciem.

Ks. Andrzej Kowalczyk CSMA

Za: www.michalici.pl