Home WiadomościZe Świata Międzynarodowe Zebranie Sióstr Redemptorystek

Międzynarodowe Zebranie Sióstr Redemptorystek

Redakcja

W dniach 9-19 maja 2012, w Materdomini we Włoszech, przy Sanktuarium św. Gerarda Majelli, po raz piąty zebrały się mniszki Zakonu Najświętszego Odkupiciela (redemptorystki), aby zgodnie z odnowionymi Konstytucjami podjąć refleksję nad aktualną sytuacją Zakonu i poszczególnych wspólnot.

Starały się także wsłuchiwać w głos Chrystusa i Kościoła, aby pełniej zrealizować swoją misję bycia „żywą pamiątką” miłości Jezusa Odkupiciela do każdego człowieka. Dwuletnie przygotowanie, koordynowane przez przełożonego generalnego Zgromadzenia Redemptorystów, o. Michaela Brehla oraz Sekretariat ds. Sióstr Redemptorystek, w którym uczestniczyły wszystkie wspólnoty, wyłoniło kilka ważnych tematów. One to stały się przedmiotem refleksji i nowych decyzji, obejmujących duchowość, jedność, komunikację i formację.

Spotkanie rozpoczął dzień skupienia prowadzony przez włoskiego redemptorystę, o. prof. Sabatino Majorano, który zachęcał do bardziej odważnej i pełnej przekonania twórczej wierności, odwołując się do słów św. Pawła: „Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany” (1Tm 4, 14). Powiedział: „To dobitne polecenie Pawła jest istotne dla naszego zebrania. Aby nasza praca była wartościową służbą dla twórczej wierności Zakonu, trzeba aby kierowała nią odnowiona i wdzięczna świadomość charyzmatycznego daru, który Duch Święty powierzył Zakonowi, każdej wspólnocie i każdej redemptorystce”.

Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, abp Joseph Tobin, redemptorysta.

W zebraniu uczestniczyło 30 delegatek i 4 obserwatorki, oraz 12 redemptorystów, którzy w różny sposób pomagali siostrom w ich pracy. Spośród polskich redemptorystów obecni byli: o. Mirosław Grakowicz, członek Sekretariatu ds. Sióstr Redemptorystek, o. Piotr Chyła, wikariusz prowincjała, oraz o. Zdzisław Stanula, sekretarz Konferencji Redemptorystów Europy. Dwaj ostatni posługiwali siostrom jako tłumacze.

9 maja mniszki redemptorystki uczestniczyły w audiencji generalnej na Watykanie i otrzymały błogosławieństwo Ojca Świętego Benedykta XVI na ich starania o coraz pełniejsze życie charyzmatem przekazanym im przez Siostrę Marię Celeste Crostarosa (1696-1755), Założycielkę Zakonu. Zakon ten powstał w 1731 roku we Włoszech i aktualnie posiada wspólnoty na wszystkich kontynentach. W Polsce mniszki redemptorystki są obecne od roku 1989, żyją i modlą się w Bielsku-Białej. Więcej informacji o życiu redemptorystek można znaleźć na stronie internetowej: www.redemptorystki.pl

s. Kazimiera Kut CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda