Home Wiadomości Misjonarze: (Vinzidorf-Hospiz) projekt wincentyński dla chorych bezdomnych w Austrii

Misjonarze: (Vinzidorf-Hospiz) projekt wincentyński dla chorych bezdomnych w Austrii

Redakcja

Na swoim profilu na facebooku Ks. Reinhard Kofler CM informuje o najmłodszym dziele Rodziny Wincentyńskiej w Grazu, w Austrii skierowanym do umierających chorych bezdomnych.

Na terenie parafii św. Leonarda w Grazu funkcjonuje osiedle kontenerowe zwane VINZIDORF (w swobodnym tłumaczeniu „Wioska Wincentego”), które zbudowano z myślą o bezdomnych, których nigdzie indziej nie chcą przyjąć z powodu ich alkoholizmu i innych problemów z zachowaniem. Posługują im młodzi Wincentianie i inni wolontariusze.

Ks. Reinhard pisze: „podczas moich studiów w Grazu posługiwałem w Vinzidorf, najczęściej nocami od 7 wieczór do 7 rano. To było głeboko poruszające doświadczenie, bliskie spotkanie z ludźmi, których na codzień nie chcielibyście spotkać na ulicy. W wiosce mieszkają razem według ustalonych reguł i korzystają z pomocy wolontariuszy wincentyńskich.”

Niedawno uruchomiono nowy projekt – Vinzidorf-Hospiz – hospicjum dla śmiertelnie chorych mieszkańców „wioski wincentyńskiej”. Uroczystego otwarcia i poświęcenia obiektu dokonał Biskup Grazu, Ks. Wilhelm Krautwaschl w obecności Ks. Wolfganga Puchera CM, nazywanego „Vinzi-Pfarrer” („Wincentyński Proboszcz”) i znanego ze swojej pracy wśród najbardziej potrzebujących, Hermanna Schützenhöfera, gubernatora kraju Styrii, Bettiny Vollath, przewodniczącej Landstagu kraju Styrii, Siegfrieda Nagla, burmistrza Grazu, S. Bonawentury Holzmann, Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek, które prowadzą miejscowy szpital, Christiana Laggera, Dyrektora naczelnego sieci szpitali Sióstr Elżbietanek oraz Friedricha Santnera, prezesa firmy Anton Paar Gmbh, która sfinansowała przedsięwzięcie oraz Markusa Maira, prezesa Styria Media Group. Mieszkańcy Vinzidorf przygotowali krótki program artystyczny dla obecnych w uroczystości.

W hospicjum będą pracować Siostry Elżbietanki prowadzące miejscowy szpital którego lekarze i pielęgniarki także będą posługiwać umierającym pacjentom.

Wspierajmy naszymi modlitwami to najmłodsze dzieło Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w Austrii.

Za: www.famvin.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda