Home Wiadomości Karmelici: Pielgrzymka Kapituły Prowincjalnej do Czernej

Karmelici: Pielgrzymka Kapituły Prowincjalnej do Czernej

Redakcja

W niedzielę 30 kwietnia uczestnicy Kapituły Prowincjalnej pielgrzymowali do klasztoru nowicjackiego i sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, gdzie przybyli także przedstawiciele laikatu karmelitańskiego i instytutów życia konsekrowanego agregowanych do Zakonu Karmelitańskiego.

Wszyscy uczestniczyli w dziękczynnej Eucharystii za czterechsetlecie erygowania Polskiej Prowincji Zakonu (1617-2017).

Główny celebrans – o. prowincjał Tadeusz Florek, nawiązując w swej homilii do niedzielnej ewangelii o spotkaniu uczniów z Emaus ze Zmartwychwstałym Chrystusem, który umacniał ich w drodze (Łk 24,13-35), stwierdził, że podobnie umacniał On tych wszystkich, którzy na przestrzeni czterystu lat spotykali Go idąc drogą Karmelu i osiągając w ten sposób szczyty ewangelicznej doskonałości. Kaznodzieja przywołał imiennie św. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela życia zakonnego w Polsce po kasatach z okresu zaborów, i przypomniał, że jest on pierwszym karmelitą bosym kanonizowanym w Kościele po św. Janie od Krzyża.

W jubileuszowej refleksji o. Prowincjała nie zabrakło wspomnienia bł. Alfonsa Mazurka, który jako przeor czerneński dał Chrystusowi największe świadectwo heroicznego męczeństwa, a także przywołania kandydatów do chwały ołtarzy z rodziny karmelitańskiej, tj. o. Anzelma Gądka i m. Teresy Kierocińskiej – założycieli Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus, m. Teresy Marchockiej z pierwszego pokolenia polskich karmelitanek bosych, Kunegundy Siwiec ze świeckiego zakonu i jakże bliskiego nam w czasie o. Rudolfa Warzechy.

Eucharystia sprawowana była przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Czerneńskiej. O. Prowincjał zachęcił współbraci kapitulnych i wszystkich zgromadzonych do życia w szkole Maryi, tj. w posłuszeństwie słowu Bożemu i służbie bliźnim, czego Najświętsza Dziewica jest wspaniałym przykładem. Wyraził nadto wdzięczność za ustawiczną duchową łączność i modlitwę siostrom karmelitankom bosym. Nawiązał też do przeżywanego przez Kościół jubileuszu stulecia objawień fatimskich i zawierzył opiece Maryi całą Krakowska Prowincję, ze wszystkimi jej współbraćmi, klasztorami i instytucjami, tak w Polsce, jak i w Afryce, na Łotwie, w Niemczech, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Skierował też do Królowej Karmelu prośbę o wierność wszystkich łasce powołania i o nowe powołania do Zakonu.

Na zakończenie Eucharystii swoje ślubowanie złożył o. Leszek Stańczewski, przeor klasztoru i kustosz sanktuarium, wybrany na ponowną kadencję. Przyrzekł, że dołoży wszelkich starań, aby w sanktuarium był ustawicznie szerzony kult Matki Najświętszej zgodnie z wytycznymi Urzędu Nauczycielskiego i karmelitańskiej szkoły duchowości.

Bracia kapitulni spotkali się też na gościnnej agapie z czerneńską wspólnotą zakonną i radą prowincjalną Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego. Ponadto nawiedzili kaplicę z relikwiami św. Rafała Kalinowskiego, nowe miejsce spoczynku doczesnych szczątków sł. B. Franciszka Powiertowkiego (w kaplicy w. Jana od Krzyża, gdzie spoczywają od dnia ich transalcji z 18 lutego br.) oraz cmentarz klasztorny, modląc się za zmarłych współbraci. Ci, którzy nie mieli dotychczas okazji nawiedzić istniejącego od dwóch lat nowego muzeum klasztornego, mogli to też uczynić przed dzisiejszym powrotem do Wadowic – siedziby kapituły, gdzie od jutra kapitulni będą kontynuować dalsze prace „propter bonum Ordinis”.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

Za: www.karmel.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda