Jubileusz Przedszkola Sióstr Honoratek

W ostatnich dniach kwietnia miał miejsce jubileusz 25. rocznicy reaktywacji Przedszkola Sióstr Honoratek imienia Sługi Bożej Anieli Róży Godeckiej. Przedszkole to mieści się w Łodzi, przy ulicy Lokatorskiej.

Wychowankowie, absolwenci, pracownicy Przedszkola Sióstr Honoratek imienia Anieli Róży Godeckiej, obchodzili jubileusz 25-lecia reaktywacji przedszkola. Z tej okazji ksiądz biskup Adam Lepa, odprawił uroczystą Mszę świętą w parafii Przemienienia Pańskiego, na której terenie znajduje się przedszkole. Wraz z nim modlili się: ksiądz infułat Józef Fijałkowski – poprzedni proboszcz parafii, ksiądz kanonik Krzysztof Wlazło – obecny proboszcz parafii oraz posługujący w przedszkolu ojciec Piotr Kleszcz – proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej.

W liturgii uczestniczyła siostra Rut Sokołowska – wikaria generalna, siostra Ewelina Danuta Jędo dyrektor przedszkola oraz siostra Maria Jurkowska i siostra Luiza Alicja Spadzińska – poprzednie dyrektorki przedszkola.

Zaproszenie przyjęli także dawni i obecni pracownicy przedszkola, dzieci, absolwenci i ich rodzice.

Oprawę Mszy świętej przygotowali rodzice przedszkolaków i siostry honoratki, a  w skład służby liturgicznej wchodzili absolwenci przedszkola. Przepiękną grą na harfie dziękowała Bogu za dar przedszkola, absolwentka Magda Niedźwiecka.

W swoim kazaniu ksiądz biskup Adam Lepa podkreślił, że „ulica Lokatorska od zawsze kojarzyła się z siostrami honoratkami i placówkami przez nie prowadzonymi. Jest to znak rozpoznawczy tej części Łodzi, w której przez wiele lat posługiwał jako wikariusz.” Wskazał również na ogromną pomoc w wychowaniu dzieci, niesioną rodzicom przez siostry honoratki. Ksiądz biskup przekazał gratulacje z okazji jubileuszu i życzenia dalszego rozwoju na chwałę Boga i ludzi.

W podziękowaniu za odprawioną mszę świętą siostra dyrektor Ewelina Danuta Jędo przypomniała o tym, że ksiądz biskup Adam Lepa był obecny w wielu ważnych dla przedszkola momentach, także podczas nadania imienia Sługi Bożej Anieli Róży Godeckiej.

Dalsze świętowanie miało miejsce w auli Centrum Służby Rodzinie. Zgromadzeni na mszy świętej goście zostali zaproszeni do wspólnego obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczycielki. Dotyczyła ona zarówno początków i historii placówki, jak również obecnej pracy przedszkola. Niektórym zakręciła się łezka w oku, kiedy na  zdjęciach, filmach, rozpoznali siebie lub bliskie osoby z przed lat.

I wreszcie przedstawienie, na które wszyscy czekali – „Nasze przedszkole wczoraj i dziś z patronką Anielą Różą Godecką”. Dzieci przygotowywały się do niego długo, bardzo przeżywały swój występ. Scenariusz przedstawienia był autorski, pokazywał zarówno historię życia Anieli Róży Godeckiej, jak  i współczesne życie przedszkola. Widzowie z zapartych tchem obserwowali małą Anielkę, która traci mamę, nauczycielkę, która rozwiązuje konflikty między dziećmi, aż  w końcu Matkę Założycielkę Zgromadzenia, która kieruje siostry do pracy z dziećmi.

Historia życia Anieli Róży Godeckiej przeplatana była scenkami z życia przedszkolaków: zabawami dzieci, śpiewami, tańcami (przepiękny układ taneczny „Prząśniczka”). Wszystko to stanowiło  integralną  całość.

Zupełnie niezwykłe było zakończenie. Bardzo liczna grupa dzieci, młodzieży i dorosłych wychowanków przedszkola odśpiewała hymn „Matko Różo zostań z nami, kiedy w świat ruszymy. Przypominaj byśmy zawsze dla miłości żyli” -te słowa wybrzmiały od gromady absolwentów i przedszkolaków, dla których pobyt w przedszkolu to ważny etap w życiu, będący fundamentem dalszego życia i nauki.

Tę część uroczystości zakończyła siostra Rut Sokołowska, która przekazała gratulacje z okazji jubileuszu od Przełożonej Generalnej Matki Judyty Kowalskiej.

Po części artystycznej goście udali się do siedziby przedszkola na ulicę Lokatorską na wspólna agapę przygotowaną przez pracowników przedszkola i rodziców. Tym chwilom towarzyszyło wiele wzruszeń. Można było porozmawiać z dawnymi wychowawczyniami, spotkać się z kolegami z „przedszkolnego stolika”, zobaczyć, jak zmieniło się przedszkole przez lata. To były naprawdę wzruszające chwile…

Za: archidiecezja.lodz.pl.