Home WiadomościZe Świata Moskwa: Radio Sputnik o jezuitach

Moskwa: Radio Sputnik o jezuitach

Redakcja

Dokładnie 486 lat temu, 15 sierpnia 1534 roku, w kaplicy Saint-Denis na wzgórzu Montmartre w Paryżu, grupa studentów Sorbony z Ignacym Loyolą na czele złożyła ślub czystości i ubóstwa oraz przyrzeczenie udania się do Jerozolimy. Nie mogąc zrealizować swojego pragnienia pielgrzymki do Ziemi Świętej, oddali się do dyspozycji papieża.

Choć formalnie Towarzystwo Jezusowe zostało zatwierdzone przez papieża dopiero sześć lat później, to ten sierpniowy dzień można uznać za początek wielkiej jezuickiej przygody, która trwa już prawie pół tysiąclecia.

Z tej okazji moskiewskie Radio Sputnik przeprowadziło rozmowę z dyrektorem Instytutu św. Tomasza w Moskwie ojcem Stephanem Lipke SJ i doktorem historii z Rosyjskiej Akademii Nauk Ewgenią Tokarewą.

Link do nagrania audio w języku rosyjskim

Obecnie w Federacji Rosyjskiej jezuici pracują w Moskwie, Tomsku i Nowosybirsku. Prowadzą między innymi Instytut św. Tomasza oferujący wykłady w dziedzinie teologii i filozofii, katolickie gimnazjum, parafię i centrum kulturalne.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda