Home WiadomościZe Świata Nairobi. II Kongres Zakonu Karmelitów Bosych dla Afryki i Madagaskaru

Nairobi. II Kongres Zakonu Karmelitów Bosych dla Afryki i Madagaskaru

Redakcja

W dniach od 6 do 10 lutego 2012 r., w klasztorze karmelitów bosych w Nairobi, stolicy Kenii, odbył się II Karmelitański Kongres dla Afryki i Madagaskaru. Pierwszy tego typu Kongres miał miejsce w Republice Demokratycznej Kongo w 1989 r.

W tegorocznym Kongresie w Nairobi uczestniczyli: generał Zakonu Karmelitów Bosych o. Saverio Canistrà, Definitor generalny odpowiedzialny z ramienia domu generalnego za Karmel w Afryce i na Madagaskarze, Prowincjałowie z Europy, Ameryki Północnej i Indii oraz Delegaci generalni i prowincjalni wraz z ich pierwszymi radnymi.Kongres zgromadził w sumie 28 uczestników ze strefy anglojęzycznej (5 krajów) i ze strefy francuskojęzycznej (11 krajów). Polskie misje reprezentowali: Prowincjał Prowincji Krakowskiej, o. Andrzej Ruszała, o. Fryderyk Jaworski – delegat Prowincjała dla Delegatury Burundi-Rwanda, oraz o. Jean Bosco Cishahayo, pierwszy radny Delegatury misyjnej. W spotkaniu wziął udział także inny Polak, o. Jan Malicki (z Prowincji Warszawskiej) – delegat Generała dla Delegatury Generalnej w Kongo.

Tematem centralnym Kongresu była przyszłość Karmelu terezjańskiego na Czarnym Lądzie i Madagaskarze i wyzwania przed nim stojące. Jego głównym zadaniem była wspólna refleksja nad obecną sytuacją, w jakiej znajduje się Karmel afrykański i wzajemne poznanie się w celu bardziej efektywnej współpracy pomiędzy poszczególnymi okręgami Zakonu w Afryce. Wspólny wysiłek na rzecz konsolidowania Karmelu na Czarnym Lądzie i Madagaskarze jest konieczny, aby przekraczać wszelkie formy izolacji i pomagać sobie wzajemnie na miarę istniejących w poszczególnych krajach i okręgach możliwości personalnych, duchowych i również materialnych.

Jednym z owoców Kongresu było zainicjowanie Konferencji Wyższych Przełożonych Afryki Frankofońskiej i Madagaskaru, której celem będzie dynamizowanie i koordynowanie działalności Karmelu francuskojęzycznego na polu formacji początkowej i stałej, publikacji karmelitańskich i innych twórczych inicjatyw.

Ważnym dla Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych (która prowadzi misje w Burundi i Rwandzie od ponad 40 lat) było także podpisanie i tym samym sfinalizowanie trwających już kilka lat poszukiwań domu formacji teologicznej w strefie anglojęzycznej dla braci Afrykańczyków. Decyzja o zmianie strefy językowej studiów teologii podyktowana została zmianą języka z francuskiego na angielski w Rwandzie. Nasi bracia Afrykańczycy, aby móc pracować w obydwu krajach Delegatury misyjnej muszą znać język angielski i francuski. Alumni po ukończeniu filozofii w Bużumburze w Burundi będą studiować teologię w Morogoro w Tanzanii na Uniwersytecie Jordana, prowadzonym przez Księży Salwatorianów, natomiast formację karmelitańską odbywać będą w domu zakonnym znajdującym się tuż obok uniwersytetu, należącym do hinduskiej Prowincji Karnataka Goa. Tym samym od tego roku nie będą już oni wysyłani na teologię do Republiki Środkowej Afryki.

Za: o. Piotr Karauda OCD, Kuria Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda