Home WiadomościZe Świata Namibia: zmarła sekretarz generalna konferencji episkopatu

Namibia: zmarła sekretarz generalna konferencji episkopatu

Redakcja

W wieku 64 lat zmarła sekretarz generalna Konferencji Biskupów Namibii. Siostra Helena Amwaandangi należała do zgromadzenia sióstr misjonarek Serca Jezusowego z Hiltrup.

Sekretarz generalną episkopatu została wybrana w marcu br. Jej poprzednik, o. Linus Ngenomesho potwierdził 6 maja w rozmowie z portalem Vatican News, że zakonnica zmarła na skutek zakażenia koronawirusem.

S. Amwaandangi pochodziła z regionu Omusati w północnej Namibii. Z wykształcenia teolożka, przez kilka lat była koordynatorką zespołu duszpasterskiego w archidiecezji Windhoek. Później pełniła wysokie funkcje w swoim zgromadzeniu zakonnym, m.in. w domu generalnym w Sutri koło Viterbo, była też mistrzynią nowicjatu w Namibii.

Siostra Helena Amwaandangi była pierwszą kobietą w funkcji sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Namibii. Kobiety rzadko pełnią funkcje sekretarzy generalnych w katolickich episkopatach, chociaż w sąsiadującej geograficznie Konferencji Episkopatu Afryki Południowej, do której oprócz RPA należą także Botswana i Suazi, od 2012 r. na tym stanowisku zasiadają wyłącznie kobiety. Kobiety są także sekretarzami generalnymi Nordyckiej i Niemieckiej Konferencji Biskupów.

ts (KAI) / Windhoek
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda