Home WiadomościZe Świata Natal: Refleksja biskupów nad charyzmatem oblackim

Natal: Refleksja biskupów nad charyzmatem oblackim

Redakcja

Dziewięciu z jedenastu biskupów oblatów Afryki Południowej spędziło razem pięć dni medytując nad charyzmatem oblackim oraz czym w tym kontekście jest posługa biskupia. To już czwarty raz od 2006 roku, kiedy spotykają się razem na podobnej konferencji. Z tej okazji gościliśmy biskupa pomocniczego Durban, Barry Wooda. Po raz pierwszy był z nami biskup Mongu (Zambia) Evans Chinyemba.

Spędziliśmy ten czas radując się wspólnie ze spotkania. Był czas na wspólną modlitwę, podjęliśmy rozważania na temat wyzwań, jakie niesie nasza posługa, i omówieniu naszych wspólnych problemów.  Fr. Eric Boulle przedstawił swoje najnowsze dzieło, tłumaczenie na język angielski dziennika biskupa Karola Jolivet († 1903), drugiego biskupa Wikariatu Natal; i Paddy Kearney, biografa abp Denis Hurley († 2004), który przedstawił podobną biografię mówiącą o najważniejszych momentach z życia arcybiskupa.

Odwiedziliśmy miejsca, które mają szczególne znaczenie dla oblatów w prowincji KwaZulu-Natal, między innymi pierwszy dom i kościół zbudowany przez biskupa Jean Allard († 1889) i kościół św. Michała, gdzie błogosławiony Józef Gerard († 1914) rozpoczynał pracę misyjną wśród ludzi Zulu. Doświadczyliśmy ciepłego przyjęcia podczas naszej wizyty w scholastykacie Świętego Józefa, w którym niektórzy z nas odbyli przygotowanie do posługi kapłańskiej. W niedzielę byliśmy gospodarzem parafii św. Anny, Sydenham, gdzie arcybiskup Liborius Nashenda z Windhoek odprawił mszę dziękczynienia z okazji 25 lat święceń kapłańskich.

W sesji wzięli udział następujący biskupi: abp Tlali Lerotholi (Maseru); arcybiskup Jabulani Nxumalo (Bloemfontein); biskup Edward Risi (Keimoes-Upington); biskup elekt Joseph Sephamola (Qacha za Nek); biskup Evans Chinyemba (Mongu); biskup Philipp Pollitzer (Keetmanshoop); arcybiskup Ndumbukuti Nashenda (Windhoek), biskup Augustinus Bane (Leribe) i biskup Barry Wood (pomocniczy diecezji Durban).

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda