Home WiadomościZe Świata Nepal: salezjański kapłan męczennikiem

Nepal: salezjański kapłan męczennikiem

Redakcja

Jako pierwszy duchowny na liście narodowych męczenników Nepalu znalazł się katolicki kapłan. Jest to czymś wyjątkowym, ponieważ dotąd na tę listę, przygotowywaną przez Komitet ds. Męczenników i Zaginionych, trafiali głównie przywódcy polityczni, którzy zginęli podczas wojny domowej. Koordynatorka komitetu Gita Rasailee podkreśla, że podczas gdy politycy usiłują wykorzystywać listę do swoich celów, konieczne jest zadbanie o jasne kryteria i rzetelność. Mówi też o potrzebie krytycznego spojrzenia na nazwiska, które się na niej znalazły, by oddzielić męczenników religijnych i politycznych.

Ks. John Prakash został zamordowany w 2008 r. przez grupę hinduistycznych ekstremistów. Ten indyjski salezjanin całe życie pracował dla ubogich. Był też dyrektorem prowadzonej przez jego zgromadzenie szkoły. Jest pierwszym narodowym męczennikiem Nepalu pochodzącym z mniejszości katolickiej.

ac/ rv, asia news

Za: Radio Watykańskie


SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda