Home WiadomościZe Świata Niemcy: po 200 latach w klasztorze Neuzelle zamieszkali znów cystersi

Niemcy: po 200 latach w klasztorze Neuzelle zamieszkali znów cystersi

Redakcja

Zsekularyzowane przez władze Prus na początku XIX wieku opactwo cystersów Neuzelle na terenie Łużyc Dolnych w Brandenburgii zostało po 200 latach reaktywowane. W niedzielę do byłego opactwa przybyło czterech zakonników z Heiligenkreuz w Austrii.

Barokowy klasztor znajduje się na południe od Frankfurtu nad Odrą w pobliżu granicy z Polską.

Cystersów z Dolnej Austrii witali kwiatami i śpiewem mieszkańcy Neuzelle oraz przedstawiciele niemieckiego Kościoła – podała agencja dpa.

Czterech braci ma przygotować grunt pod reaktywację konwentu, co ma nastąpić w przyszłym roku.

– Cieszę się z nowego początku – powiedział ordynariusz diecezji Goerlitz, biskup Wolfgang Ipolt. Zakonnicy zamieszkali na razie na plebanii.

Klasztor Neuzelle został założony w XIII wieku przez margrabiego Miśni Henryka III. W 1817 roku władze pruskie dokonały sekularyzacji klasztoru, który został zamieniony na sierociniec oraz siedzibę seminarium nauczycielskiego. Odtąd klasztorem zarządzało bezpośrednio państwo pruskie, zaś kościół pełnił rolę katolickiej parafii miejscowości. Od połowy lat 90. klasztorem zarządza fundacja kraju związkowego Brandenburgii.

Reaktywacja opactwa należy do nielicznych wyjątków. Liczba zakonników w Niemczech systematycznie spada. Pod koniec lat 90. było ich ponad 6000, w roku ubiegłym niewiele ponad 4000.

Na terenie południowej i wschodniej Brandenburgii, która do 1990 roku stanowiła część NRD, nie było dotychczas ani jednego zakonnika.

PAP/jp

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda