Home WiadomościZe Świata Nowa beatyfikacja bonifratrów

Nowa beatyfikacja bonifratrów

Redakcja

Otrzymaliśmy informację podpisaną przez o. Generała, że pomyślnie zakończył się pierwszy etap procesu beatyfikacji bonifraterskich męczenników hiszpańskich z lat 1936-1937. Następnym etapem będzie opinia kardynałów kongregacji watykańskiej i ostateczna zgoda papieża na beatyfikację.

Przypomnijmy, że pierwsza grupa męczenników-bonifratrów wojny domowej w Hiszpanii została wyniesiona na ołtarze w r.2001. Obecna beatyfikacja dotyczy następnych 24 braci, którzy w czasie zawieruchy wojennej, nie ugięli się i do końca, świadomie, pomimo oczywistego niebezpieczeństwa, stali u boku chorych, którymi się opiekowali, co przypłacili utratą życia w okolicznościach szczególnego i bezsensownego okrucieństwa.

Kontekst historyczny

Bratobójcza wojna domowa w Hiszpanii wybuchła w r. 1936 pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, który cieszył się poparciem ruchów liberalnych, republikańskich, komunistycznych i anarchistycznych, a prawicową opozycją w skład której wchodzili nacjonaliści, monarchiści, konserwatyści i faszyści, których sztandarowym przywódcą był gen. Franco. Podłożem konfliktu stała się daleko idąca polityka reform rządu republikańskiego, który od 1931 r. objął władzę w Hiszpanii po abdykacji króla Hiszpanii. Reformy obejmowały m.in. radykalne zmiany w rolnictwie, w tym demokratyczny podział gruntów rolnych, sekularyzację oraz przyznawanie całkowitej autonomii niektórym regionom kraju. To nie podobało się radykalnej prawicowej opozycji, która postulowała zaprzestanie niesprawiedliwemu – ich zdaniem – zagrabianiu terenów i instytucji przez państwo oraz żądała powrotu do monarchii. Kościół katolicki został uznany przez republikanów przeciwnikiem reform i cichym poplecznikiem nacjonalistów. Gdy rozpętała się wojna domowa, obie strony brutalnie rozprawiały się z opozycjonistami politycznymi. Księża i zakonnice na terenach opanowanych przez siły lewicowe zostali uznani za wrogów republiki i masowo rozstrzeliwani. W wyniku prześladowań religijnych Kościoła katolickiego śmierć poniosło 13 biskupów, 6.500 księży i zakonników, 300 zakonnic i kilkadziesiąt tysięcy wiernych świeckich, a dewastacji uległo ok. 2000 kościołów.

Za: www.bonifratrzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda