Home WiadomościZe Świata Oblaci – Rumunia: Znacząca obecność

Oblaci – Rumunia: Znacząca obecność

Redakcja

W lutym tego roku, O. Alberto Gnemmi, prowincjał Prowincji Śródziemnomorskiej, odwiedził misję tej prowincji w Rumunii. W liście do prowincji opisał obecną sytuację misji.Misja składa się z czterech oblatów (O. Sante Ronchi, przełożony misji; O. Elio Filardo, O. Damian Cimpoesu i O. Lucian Bosoi). Mieszkają w Maracineni, małym miasteczku o około 5 tyś. mieszkańców, 8 km od dużego miasta Pitesti (200 tyś. mieszkańców, około 120 km od stolicy, Bukareszt) w południowej Rumunii.

Wspólnota zakonna jest znaczącą obecnością Kościoła w dekanacie Craiova (część dużej diecezji Bukareszt), gdzie katolicy stanowią 0,25% populacji. Charyzmatyczna tożsamość i misyjny charakter naszej wspólnoty wzbogaca eklezjalną rzeczywistość i pobudza nową drogę chrześcijańskiego życia, przy jednoczesnym określaniu nowych kierunków posługi.

Życie wspólnotowe wyznaczają codzienne modlitwy, Eucharystia, oracja, jak również czynności mniej prozaiczne, jak przygotowanie posiłków, czy też sprzątanie domu.

Posługa duszpasterska polega przede wszystkim na sprawowaniu Eucharystii w parafii Pitesti w niedzielę, i w dni powszednie. Celebrujemy nabożeństwo wtorkowe do św. Antoniego. Nabożeństwo to cieszy się dużym zainteresowaniem w parafii, zarówno wśród katolików, jak i prawosławnych. To pokazuje, jak wiara ludu, wiara prostych ludzi, nie jest bez znaczenia dla realizacji ekumenizmu wśród chrześcijan.

Jako jedyni ze wspólnot męskich oblaci są zapraszani do głoszenia kazań w parafiach dekanatu Craiova. Jest to przejawem ducha ekumenizmu. Tym sposobem, przede wszystkim w okresie letnim, możemy zorganizować dzieciom animację duchową na ich letnich obozach, gdzie większość z nich to prawosławni.

Szczególną uwagę przywiązuje się do ubogich, którzy zgłoszą się po pomoc do wspólnoty. Jeszcze kilka lat temu, gdy część społeczeństwa żyła w biedzie, było to bardziej powszechne: wspólnota, dzięki dobrze zaopatrzeniu w depozyt odzieżowy, pomogła wielu biednym ludziom w okolicy, którzy widzieli w „Klasztorze św. Eugeniusza” miejsce, gdzie będą przyjęci i dobrze zaopatrzeni.

Oblaci poprzez swój charyzmat mają bardzo dobrą relację z miejscową ludnością, szczególnie wśród młodych rodzin. Oblaci z Rumunii posługują również poprzez głoszenie misji ludowych w samych Włoszech; niedawno O. Bosoi głosił rekolekcje na misji w Saint-Vincent (Aosta), a O. Filardo, na wyspie Ponza (Latina).

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda