Home WiadomościZ kraju Skauci Europy u Niepokalanej

Skauci Europy u Niepokalanej

Redakcja

Dzień 23 marca 2013 r. na długo pozostanie w nam w pamięci Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego. Tego dnia harcerki i harcerze, ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” z Hufca Warszawa 1, zgromadzili się w Niepokalanowie. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 11:00, która była sprawowana w Bazylice niepokalanowskiej. Zebranych uczestników przywitał przełożony wspólnoty klasztornej – o. dr Mirosław Bartos. Liturgii Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Kadzik, kazanie wygłosił ks. Arkadiusz Domaszek, a o oprawę liturgiczną i muzyczną zatroszczyli się skauci. W koncelebrze wzięli udział też inni duszpasterze ruch skautingowego: ks. Jarosław Tomaszewski oraz pijar – o. Stanisław Płaszewski. Nad całością czuwał Hufcowy – druh Dobromił Blachowiak wraz z druhną Marią Minda.

Miłym zaskoczeniem dla wszystkich był udział w liturgii przedstawicieli Zakonu Templariuszy, którzy w tym dniu przybyli do Niepokalanowa by otrzymać z rąk Ojca gwardiana – relikwie św. Maksymiliana Marii Kolego. Zakon Rycerzy Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej (Ordo Equitum Christi Templique Hierosolymitani) ma swoją siedzibę w Katowicach. Tam też mieści się Wielki Przeorat Templariuszy. Na ręce Wielkiego Przeora Generalnego Templariuszy – br. Krzysztofa Paweł Kurzeja, KGCTJ, zostały przekazane relikwie Założyciela Niepokalanowa. Wraz z Przeorem delegacje tworzyli: Wielki Komandor Zakonu – s. Natasza Kurzeja, Wielki Marszałek br. Dawid Grzesiowski, Legat na Mazowsze – br. Tomasz Radziewicz, Wielki Chorąży – br. Michał Posmykiewicz oraz br. Bronisław Kołodziej, br. Artur Sypniewski i s. Edyta Peterko.

W czasie Mszy św. kaznodzieja wskazał na to, że spotkanie odbywa się u boku Maryi (w Niepokalanowie) – która zawsze była obecna przy Jezusie. Kiedy stawiamy Jezusa w centrum naszego życia, to nie możemy zapomnieć o Maryi. To Ona nas uczy jak odnajdywać drogę do Jezusa. Uczy jak cieszyć się życiem i jak przeżywać to co jest trudne. Maryja ma nas prowadzić na harcerskiej drodze. I ta myśl jest obecna w Federacji Skautingu Europejskiego, bo kiedy wilczek składa swą obietnicę – kapłan wzywa nad nim błogosławieństwa i wzywa zarazem wstawiennictwa Maryi, kiedy harcerz, harcerka składa swe przyrzeczenie, również wzywamy błogosławieństwa Bożego i wstawiennictwa Maryi. Przy większych okazjach wznoszony jest okrzyk Federacji: „Ad Mariam Europa”. Kiedy trzymamy się blisko Maryi, jesteśmy bezpieczni i nic nam nie grozi. Jesteśmy na dobrej drodze. To, co robimy w ruchu harcerskim ma być oparte na dobrym fundamencie – dlatego nie możemy zapomnieć o Maryi.

Po skończonej Eucharystii wszyscy uczestnicy Dnia Modlitw udali się przed Bazylikę. Tam m.in. zostały przywitane poszczególne zastępy i drużyny, które przyjechały do Niepokalanowa. Ważnym punktem tego Dnia były wygłoszone konferencje: jedna z nich była przeznaczona dla rodziców (w Sali św. Bonawentury), którzy po raz pierwszy przyjechali na takie spotkanie. Tam też zaznajomiono ich z tym, czym jest Skauting i jakie sobie stawia cele i zadania, można powiedzieć takie „ABC Skautingu”. Druga konferencja była wygłoszona w Bazylice dla wszystkich uczestników.

Ciekawym wydarzeniem tego dnia było przygotowanie (gotowanie) obiadu przez samych wilczków i harcerzy, którzy później zaprosili rodziców do degustacji. Warto nadmienić, że w tym roku dzień 23 marca był bardzo mroźnym dniem w Niepokalanowie. Wyglądało to bardzo interesująco, jak na śniegu harcerze rozpalili osiem ognisk i gotowali swoje przysmaki. Było przy tym dużo radości i samozaparcia – aby się udało i nie przynieść kompromitacji.

Dla tych, którzy mieli mniej szczęścia w gotowaniu obiadu na śniegu, przy minusowej temperaturze, był przygotowany bigos franciszkański przez Braci z Niepokalanowa. Wszyscy zajadali się, chcąc w ten sposób nadrobić stracone kalorie na świeżym powietrzu.

Kolejnym punktem Pielgrzymki Skautów do Niepokalanowa był Akt Zawierzenia Maryi. Co roku, z okazji Święta Zwiastowania Pańskiego, Skauci Europy odnawiają akt zawierzenia swojego ruchu Matce Bożej. Zawierzenie Maryi, to oddanie się w Jej ręce, podobnie jak sam Bóg w osobie Jezusa Chrystusa oddał się w ręce Maryi. Wiara Jezusa, przyjęcie Maryi za Przewodniczkę jest też zaufaniem, zawierzeniem. Skaut ma najpierw sam zawierzyć, zaufać Maryi. Zawierzyć Panu Bogu przez pośrednictwo Maryi. W słowach Zawierzenia znajduje się odniesienie do honoru, bo skauci są ludźmi honoru. Każda przewodniczka, każdy wędrownik, harcerz, harcerka, wilczek – ma swój honor. I strzeże tego honoru. Można powiedzieć, że posiadają swój kodeks rycerski. Myśl o honorze jest obecna w obrzędach. W Przyrzeczeniu Harcerskim – w pierwszym punkcie Prawa harcerskiego: „Harcerz (harcerka) – dba o swój honor, aby zasłużyć na zaufanie”. A honor to przede wszystkim życie w zgodzie z dobrze ukształtowanym sumieniem. Honor dla harcerza jest uczciwością, wiernością sobie, wiernością innym, wiernością zasadom i ideałom, które pociągają i prowadzą do pełni człowieczeństwa. Wypowiadając Akt Zawierzenia skaut liczy na pomoc Pana Boga, przez pośrednictwo Maryi, która mu pomoże wytrwać w tym do czego się zobowiązuje – jako skaut.

W Akcie Zawierzenia skauci wypowiedzieli też słowa, że Maryja jest Gwiazdą Ewangelizacji. Na Jej wzór pragną żyć Ewangelią, aby innym też wskazać tę Drogę. Żyjąc Ewangelią, człowiek zawsze będziemy przesiąknięty radością, która pomaga w przybliżaniu się do Pana Boga.

Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego w Niepokalanowie zakończyła wspólna Droga krzyżowa wokół Bazyliki. Na początku Drogi krzyżowej skauci szli z flagami, następnie poszczególne zastępy w czasie rozważań zmieniały się w dźwiganiu dużych rozmiarów krzyża, który był niesiony w otoczeniu pochodni. Rozważania w formie dialogu prowadziła młodzież skautingowa. Na zakończenie kapłan prowadzący Drogę krzyżową udzielił błogosławieństwa na szczęśliwy powrót do domu, a Hufcowy – Dobromił Blachowiak wyraził nadzieje na kolejne spotkanie za rok, również w Niepokalanowie.

Ad Mariam Europa. Czuwaj

o. Jacek Staszewski OFMConv

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda