Home WiadomościZ kraju Częstochowa: Radio Jasna Góra ma 18 lat

Częstochowa: Radio Jasna Góra ma 18 lat

Redakcja

„Tu Radio Jasna Góra” – po raz pierwszy ten rozpoznawalny sygnał nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju, zabrzmiał 18 lat temu. 25 marca 1995 r. rozgłośnia Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej wyemitowała swój pierwszy program.

Podczas rocznicowej Mszy św. abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP dziękował za pracę rozgłośni.

– Dziękuję za służbę Prawdzie, za dojrzałość wiary chrześcijańskiej i jej przekaz. Dziękuję, że możemy stanąć, w obliczu Matki i Królowej, i prosić Ją, byśmy mogli realizować podwójne powołanie – mówił abp Depo i wyjaśniał, że „służyć Bogu to służyć człowiekowi, służyć Prawdzie, to ocalać człowieka od nieszczęścia”.

Początkowo Radio Jasna Góra obejmowało swoim zasięgiem najbliższe okolice. Obecnie sygnał z nadajników naziemnych dociera nie tylko na teren archidiecezji częstochowskiej, ale również do diecezji sąsiednich. Poprzez nadajnik satelitarny oraz internet rozgłośni można słuchać także poza granicami kraju.

Transmisją, która do dziś gromadzi największą liczbę słuchaczy jest Apel Jasnogórski, emitowany bezpośrednio z Kaplicy Matki Bożej o 21.00.

Wieczorna modlitwę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej poprzedza tzw. program „Księga Apelowa”. Jest to szczególne zaproszenie do wspólnej modlitwy każdego dnia o godz. 20.30. To zaproszenie dla tych, którzy w godzinie Apelu Jasnogórskiego pielgrzymują duchowo do Kaplicy Matki Bożej.

W studio przyjmowane są telefonicznie i na mail intencje słuchaczy: prośby i podziękowania. Powstaje już kolejny tom Księgi, do której wpisywane są imiona i nazwiska żywych i zmarłych. Są to często losy ludzi, którzy całą nadzieję pokładają w Bogu, którzy w ręce Niepokalanej składają życie swoje i swoich bliskich.

W godzinie Apelu Księga z intencjami spoczywa na ołtarzu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Jasnogórska rozgłośnia pełni ewangelizacyjną oraz patriotyczną misję sanktuarium maryjnego nazywanego Duchową Stolicą Polski. Audycje przygotowywane przez radiowy zespół odzwierciedlają życie Kościoła, Jasnej Góry oraz wielu wspólnot, pokazując ich bogactwo i różnorodność. Zespół Radia Jasna Góra tworzą ojcowie i bracia paulini, siostry zakonne oraz kilkanaście osób świeckich.

Pierwszym dyrektorem radia był o. Roman Majewski, który od 23 kwietnia 2008 r. jest przeorem Jasnej Góry. Od tego dnia dyrektorem Radia Jasna Góra jest o. Kamil Szustak. Podkreśla on, że przez posługę radia wielu ludzi może duchowo być i uczestniczyć w życiu Sanktuarium. – Transmisje nabożeństw z kaplicy Matki Bożej są niczym innym jak zaproszeniem do tego, abyśmy wspólnie czy to przez obecność w kaplicy czy łącząc się duchowo – tworzyli wspólnotę wiary i wypełniali przestrzeń wielkiej modlitwy za Kościół i Ojczyznę, przestrzeń zawierzenia. To tak jakbyśmy kontynuowali szlak świętych, którzy tutaj u Matki Bożej, uczyli się odpowiedzialności za Kościół, za Polaków – uważa o. Szustak.

KAI/drr

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda