Home WiadomościZ kraju Marianie – Góra Kalwaria: Misterium Męki Pańskiej

Marianie – Góra Kalwaria: Misterium Męki Pańskiej

Redakcja

W Niedzielę Palmową podwarszawskie miasteczko Góra Kalwaria po raz czwarty przeistoczyło się w Nową Jerozolimę i dało wyraz wielkiego zamiłowania do wielkopostnej tradycji wspólnego doświadczania Męki Pańskiej, zapoczątkowanej tu już w XVII wieku.

Pasja rozpoczęła się od nowej sceny, dodanej w tym roku – wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, wśród targowiska, tłumów i kramów. Przedstawiciele Cechu Rzemiosł z Góry Kalwarii urządzili tradycyjny targ, na wzór tego z Jerozolimy, który trwał od godz. 12.00 do 14.00 na miejskim rynku. O godz. 12.30 Jezus wraz z uczniami wjechał do miasta na osiołku, pośród tłumu mieszkańców, następnie pobłogosławiono palmy i uformowała się uroczysta procesja, prowadząca do kościoła parafialnego, w którym odbyła się liturgia Niedzieli Palmowej.

O godz. 15.00 została rozegrana historyczna scena – Burmistrz Miasta wraz z rajcami przekazali Piłatowi wyrok skazujący Jezusa. Dekret Piłata odczytany został przez pachołka miejskiego z grupy rekonstrukcji historycznej Polish Haiduking Team, tuż po zakończeniu historycznego wstępu, którego dokonał znany bard i poeta: Jacek Kowalski. Organizatorzy – Bractwo Męki Pańskiej – zadbali o wydobycie z archiwalnych ksiąg miejskich autentycznego odpisu dokumentu z 1761 r., skazującego Jezusa na śmierć, a stylizowanego na ówczesny miejski akt sądowy, który był co roku odczytywany w dawnej Nowej Jerozolimie – Górze Kalwarii.

Po scenie historycznej nastąpiła właściwa część Misterium, które na dwie godziny przeniosła jego uczestników w odległą przeszłość, do czasów, gdy Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium kalwaryjskim na terenie Polski. Pomogli w tym aktorzy i statyści (około setki osób) przebrani w historyczne stroje oraz żołnierze rzymscy uzbrojeni w proporce, tarcze i miecze – dali oni z siebie wszystko, aby przekazać głębokie emocje i wzruszenia tamtych chwil.

Nie zabrakło również pięknych autorskich pieśni pasyjnych, które towarzyszyły każdej stacji drogi krzyżowej. O oprawę muzyczną widowiska zadbali grający na żywo zespół Monogramista JK, pod kierownictwem Jacka Kowalskiego, który jest również autorem tekstów pieśni i rymowanego scenariusza misterium.

Powrót do korzeni odrodzenia zapomnianej formy teatralnej, jaką są paraliturgiczne, plenerowe widowiska teatralne, dokonała w 2009 roku grupa osób działająca charytatywnie w Bractwie Męki Pańskiej i Społecznej Inicjatywie Młodych w Górze Kalwarii. Dopracowując i ulepszając plan misterium, zabiegała o większy rozmach, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnego charakteru i wierności tradycji górnokalwaryjskiej

TUTAJ można obejrzeć filmową relację z Misterium Męki Pańskiej.

Oprac. na podstawie strony www.kalwaria-mazowsza.org

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda