Nowa salezjańska szkoła na Ukrainie

W piątek, 24 stycznia bieżacego roku, ogólnokształcąca ukraińsko-włoska szkoła „Vsesvit” w Żytomierzu (Ukraina) zmieniła swojego właściciela i nazwę.

Od tej pory nazywać się będzie Salezjańską Szkołą „Vsesvit”. To rezultat ponad 6 lat negocjacji i relacji między szkołą a Salezjańską Inspektorią św. Jacka w Krakowie.

W dzień świętego Franciszka Salezego, odpowiednie dokumenty o przekazaniu praw właściciela zostały podpisane przez p. Vitalija Nagylewskiego oraz ks. Mariana Kuca SDB, przedstawiciela delegatury salezjanów na Ukrainie.

Szkoła „Vsesvit” istnieje w Żytomierzu od 1994 r. Powstała z inspiracji katolików z Ukrainy i Włoch. Charakteryzuje się przywiązaniem do chrześcijańskich wartości, kładzenie mocnego akcentu na naukę języka włoskiego oraz stosowaniem systemu Montessori.  Od ponad 10 lat szkoła przyjmuje także uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Dziś w szkole uczy się 203 dzieci w klasach od pierwszej do dziewiątej.

Dzięki tej strategicznej decyzji dotychczasowi właściciele szkoły zdecydowali się przyłączyć wspólnotę edukacyjną do wielkiej rodziny szkół salezjańskich.

ks. Michał Wocial SDB

Za: www.salezjanie.pl