Nowy Czcigodny Sługa Boży – O. Pelagio Sauter CSsR

7 listopada br. Ojciec Święty Franciszek ogłosił, że Słudze Bożemu o. Pelagio Sauter (1878-1961) przysługuje odtąd tytuł Czcigodnego, upoważniając Prefekta Kongregacj ds. Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o heroiczności jego cnót.

Biografia Czcigodnego Sługi Bożego

O. Pelagio Sauter urodził się 9 września 1878 r. w Hausen am Thann w Wirtembergii w Niemczech jako syn Macieja i Marty, którzy mieli w sumie 15 dzieci. W wieku 16 lat wstąpił do seminarium redemptorystów w Bachham. W 1902 r. złożył śluby zakonne w Gars am Inn i został wyświęcony na kapłana w Deggendorf 16 czerwca 1907 r. Został posłany do Brazylii jako misjonarz i przybył do Rio de Janeiro 4 sierpnia 1907 r. nigdy już nie wracając do swojej ojczyzny.

Żyjąc 52 lat w Brazylii, 10 pierwszych lat spędził w São Paulo, pracując w różnych parafiach, a pozostałe lata w stanie Goiás. Jego ulubioną pracą były misje wędrowne w najbardziej opuszczonych regionach. Ewangelizował setki małych miasteczek, przybywał prawie zawsze na grzbiecie końskim, a prości ludzie rozpoznali w nim Bożego człowieka. Miejscem, które najbardziej korzystało z jego posługi było Trindade w stanie Goiás, gdzie wierzący pielgrzymując do słynnego sanktuarium poświęconego Najświętszej Trójcy mieli możliwość słuchać go i otrzymywać od niego błogosławieństwo.

O. Pelagio jest uważany przede wszystkim za kapłana ubogich i pocieszyciela chorych. W ciągu ostatnich 5 lat swojego życia poświęcił się wyłącznie posłudze duszpasterskiej wśród nich. Jego ostatnia choroba, która doprowadziła w końcu do jego śmierci, została tym właśnie spowodowana – zaskoczony przez deszcz w drodze powrotnej do wspólnoty, został zmuszony by położyć się do łóżka z wielkim przeziębieniem. Został następnie przewieziony do szpitala Santa Casa de Misericordia w Goiás, gdzie zdiagnozowano rozedmę płuc. Zmarł 23 listopada 1961 r. o godz. 13, w wieku 82 lat. Cało miasto Goiânia zostało dotknięte wiadomością o jego śmierci, a stanowy rząd ogłosił trzydniową żałobę. Około 30 tys. Ludzi uczestniczyło w pogrzebie.

Uważany za bohatera narodowego został uhonorowany wieloma pomnikami, ulicami i placami miejskimi. Istnieje także wiele organizacji, które noszą jego imię. O. Pelagio Sauter jest do dziś uważany za „apostoła Goiás i misjonarza narodu”. Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się 23 listopada 1997 r., w Campinas, a został zamknięty w obecności wielu wiernych w sanktuarium Wiecznego Boga Ojca w Trindade 21 marca 199 r.

o. Antonio Marazzo CSsR, Rzym

Za: www.redemptor.pl