Home WiadomościZe Świata Nowy dom nowicjatu franciszkanów w Ugandzie otwarty

Nowy dom nowicjatu franciszkanów w Ugandzie otwarty

Redakcja

Nowy Dom Formacyjny w Kakooge od kilku dni zaczął tętnić życiem. W 2001 r. powstała tu pierwsza misja franciszkanów prowincji krakowskiej.

Kakooge, położone na trasie z Kampali, stolicy Ugandy, w stronę północną było pierwszą misją założoną w Ugandzie przez franciszkanów. Misjonarze wybudowali tu szpital, oraz w 2014 zespół szkól technicznych im. Jana Pawła II, będący jedną z najlepszych szkół w Ugandzie. Szkoła nieustannie rozwija się, dając młodzieży nowe możliwości kształcenia. Posiada kilka kierunków jak: budownictwo, ślusarstwo, krawiectwo, gastronomia, fryzjerstwo, elektronika i rolnictwo.

Kolejno przy szkole powstała Ekologiczna Farma Pokazowa, dająca młodzieży nowe możliwości rozwoju. „Na początku kupiliśmy krowy mleczne, sfinansowane przez Caritas Antoniana. Obecnie na farmie mamy dziesięć krów mlecznych, dziesięć świnek, dziesięć królików, pięć indyków i dwadzieścia kur znoszących jajka. Mleko i jajka raz w tygodniu jedzą uczniowie. W pozostałe dni sprzedajemy mleko, aby za pozyskane środki kupić lekarstwa dla krów przeciw insektom. Krowy i świnie produkują biogaz, który wykorzystujemy do gotowania posiłków dla uczniów szkoły zawodowej, a następnie do użyźniania gleby. Ponadto zbieramy naturalne odpadki na kompost, którego używamy również jako nawozu do wzbogacania gleby” – pisał w pierwszych dniach funkcjonowania farmy o. Bogusław „Kalungi” Dąbrowski z Kakooge.

Kolejne placówki misyjne braci z prowincji krakowskiej zostały założone w miejscowościach Matugga oraz Munyonyo. W Matugga powstały kolejno: szkoła i kościół, oraz – pod koniec zeszłego roku – działalność rozpoczął szpital im. Wandy Błeńskiej.

Za: www.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda