Home WiadomościZe Świata Ojciec Generał Arturo Sosa SJ do jezuitów w Azji

Ojciec Generał Arturo Sosa SJ do jezuitów w Azji

Redakcja

W dniach 13-17 lipca 2020 odbywało się w Dili (Wschodni Timor) spotkanie wyższych przełożonych Towarzystwa Jezusowego z regionu Azji i Pacyfiku. Ojciec Generał Arturo Sosa SJ zabrał głos łącząc się z uczestnikami poprzez media.

Powiedział między innymi, że kryzys spowodowany koronawirusem ujawnił światu wiele niesprawiedliwych struktur, które są mocno zakorzenione i powodują cierpienie ludzi. Brak troski o człowieka i środowisko naturalne doprowadził do znacznych nierówności społeczno-ekonomicznych. Poza tym – stwierdził o. Sosa – należy obawiać się o przyszłość demokracji, która także jest zagrożona w wyniku pandemii i w wielu krajach jest podważana.

W obliczu tej niepokojącej rzeczywistości, mimo życia w niepewności, Towarzystwo Jezusowe nie może zwlekać z poszukiwaniem odpowiedzi na to, co konkretnego może wnieść, jak zareagować na pewne sytuacje kryzysowe i tym bardziej, jak stawić czoła przyczynom niesprawiedliwości i dostrzec drogi przemian strukturalnych – stwierdził ojciec generał.

Czy możemy pomóc zmienić relacje między ludźmi, naturą i Bogiem? Nasza odpowiedź na to pytanie – podkreślił generał – musi być osadzona w perspektywie zaproponowanej przez Uniwersalne Preferencje Apostolskie. Charakterystyczny dla nich duch rozeznania musi nam pomóc rozpoznać znaki czasu, znaki Ducha, i wzmocnić naszą jedność.

Ojciec Sosa skupił się następnie na znaczeniu Roku Ignacjańskiego, którego obchody zostały zapowiedziane na lata 2021-2022. Widzi w nim okazję do pogłębienia naszego zrozumienia Uniwersalnych Preferencji Apostolskich. Temat nawrócenia jest centralny i w kontekście pandemii możemy postrzegać Rok Ignacjański jako okazję do przyspieszenia kroków ku sprawiedliwości i pojednaniu całej ludzkości.

Więcej na stronie Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego (ang, wł, fr, hiszp)

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda