Home WiadomościZe Świata Nowy Rada Pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Nowy Rada Pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Redakcja

Ks. Zbigniew Lewandowski został ponownie wybranym przełożonym Regii niezależnej Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni) pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia w Rio de Janeiro. Wraz z nim do nowej Rady weszli: Ks. Artur Karbowy – Vice – Regionał i Ks. Jurandir do Nascimento- drugi Radca. Wybór nowej Rady został zatwierdzony przez Radę Zarządu Generalnego zgromadzenia w Rzymie. Trzyletnia kadencja rozpoczyna się 1 stycznia 2020 roku.

Ks. Zbigniew Lewandowski urodził się 1 stycznia 1957 r. w Krasnobrodzie. Ukończył Szkołę Podstawową w Adamowie. Następnie Liceum w Krakowie. W 1976 r., po zdaniu matury wstąpił do nowicjatu, a od 1977 r. podjął formację w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. 8 maja 1983 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk śp. bp. Władysława Niziołka. Po święceniach podjął pracę duszpasterską w Chełmnie n. Wisłą, w parafii św. Józefa Robotnika. Po roku trafił do parafii Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim. W tym czasie odbył również kurs języka portugalskiego w Centrum Misyjnym w Warszawie. W 1985 r. wyjechał z kraju do Brazylii, by tam głosić Dobrą Nowinę o Chrystusie. Pracował w pallotyńskich parafiach w stanie Rio de Janeiro oraz przez 5 lat w Meksyku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire. Obecnie jest proboszczem parafii św. Benedykta Czarnego i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Itaperunie. W 2017 został wybrany przełożonym Regii Matki Bożej Miłosierdzia w Rio de Janeiro.

Regia Matki Bożej Miłosierdzia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Rio de Janeiro powstała 22 stycznia 2002. Polscy pallotyni przybyli do Brazylii 5 kwietnia 1973 roku. Obecnie do Regii przynależy 32 kapłanów, 4 kleryków i 6 nowicjuszy. Pracują oni w parafiach w stanie Rio de Janeiro i w Amazonii w Brazylii, w dwóch parafiach w Portugalii (diecezja Lizbona i Coimbra) oraz w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire w Meksyku,  Pallotyni pracujący w Brazylii pomagają lokalnemu Kościołowi m. in. W formowaniu świeckich liderów, są szczególnie zaangażowani w krzewienie kultu Miłosierdzia Bożego, czego dowodem jest m. in. wybudowanie i prowadzenie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro i w Itaperunie oraz wydawanie kwartalnika poświęconego tej tematyce.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda