Home WiadomościZe Świata Nowy wikariusz apostolski Aleppo

Nowy wikariusz apostolski Aleppo

Redakcja

Kościół katolicki w Ziemi Świętej i w doświadczonej konfliktem zbrojnym Syrii cieszy się z nominacji nowego wikariusza apostolskiego Aleppo. Zwierzchnikiem syryjskich katolików obrządku łacińskiego został o. Georges Abou Khazen. Ten franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej znany był w niej zwłaszcza jako duszpasterz Jerozolimy i Betlejem. Poprzednio wikariatem Aleppo kierował bp Giuseppe Nazzarro OFM, były kustosz Ziemi Świętej.

Franciszkańska Kustodia Ziemi oraz chrześcijanie w Betlejem i Jerozolimie z wielką radością przyjęli wiadomość o mianowaniu o. Georgesa Abou Khazena wikariuszem apostolskim Aleppo dla katolików obrządku łacińskiego. Biskup-elekt urodził się w 1947 r. w Libanie. Po święceniach kapłańskich pracował przez wiele lat jako wikariusz, a następnie proboszcz w Betlejem i w Jerozolimie. Od 2004 r. przebywał w Syrii, gdzie pełnił m. in. obowiązki proboszcza i gwardiana klasztoru św. Franciszka w Aleppo. Początki wikariatu sięgają XVIII wieku; obejmował on wówczas swym zasięgiem nie tylko Syrię, ale także Liban, Cypr, Palestynę, Egipt, Etiopię i Sudan. Obecnie jurysdykcja wikariatu ogranicza się jedynie do Syrii.

Według statystyk z 2010 r. do wikariatu w Aleppo należało 13 tys. wiernych w dziesięciu parafiach. Posługiwało im 36 kapłanów diecezjalnych, 52 zakonnych i 183 siostry zakonne. Kościół w Ziemi Świętej, a szczególnie parafie gdzie posługiwał biskup-elekt, pamiętają w modlitwie o swoim duszpasterzu i polecają Bogu zniszczoną konfliktem zbrojnym Syrię.

P. Blajer OFM, Jerozolima

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda