Home WiadomościZe Świata O. Jerzy Kraj OFM wikariuszem dla Cypru

O. Jerzy Kraj OFM wikariuszem dla Cypru

Redakcja

Polski franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych (OFM), o. Jerzy Kraj został nowym wikariuszem Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy dla Cypru.

O. Jerzy Kraj urodził się 5 sierpnia 1960 roku w Zakliczynie. W wieku 19 lat wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Odbył studia teologiczne w Studium Theologicum Jerosolymitanum w Ziemi Świętej i w 1986 r. w Jerozolimie przyjął święcenia kapłańskie. Jest specjalistą w dziedzinie teologii moralnej.

W 1998 r. obronił doktorat na Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. Następnie prowadził prace naukowo-dydaktyczne w franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej.

Według danych Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy na terenie liczącego 838 tys. ludności Cypru mieszka około 7-8 tys. katolików obrządku łacińskiego, w tym 1,7 tys. Cypryjczyków i około 6-7 tys. imigrantów.

Link do strony klasztoru, gdzie posługuje o. Jerzy Kraj: holy-cross-nicosia.org 

KAI/mh

Za: www.deon.pl


Wieloletni korespondent sekcji polskiej Radia Watykańskiego z Ziemi Świętej został nowym wikariuszem łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru. O. Jerzy Kraj ma 53 lata, należy do Zakonu Braci Mniejszych (OFM). Z Ziemią Świętą związany jest od 30 lat. W Jerozolimie odbył studia wyższe, tam też przyjął święcenia kapłańskie. Był m.in. gwardianem franciszkańskiej wspólnoty przy bazylice Narodzenia w Betlejem. Jego nominacja na Cyprze pokazuje wielowiekowe związki franciszkanów z tą wyspą.

„Pierwsi braci przybyli tam jeszcze za życia św. Franciszka i w XIII wieku posiadali już kilka klasztorów – mówi o. Jerzy Kraj. – Po upadku Królestwa Łacińskiego Cypr stał się centrum działalności misyjnej franciszkanów na całym Bliskim Wschodzie, skąd udawali się również do Jerozolimy dając podwaliny pod instytucje Kustodii Ziemi Świętej. Po przejęciu w połowie XVI w. władzy na Cyprze przez Turków bracia mniejsi, podobnie jak inni łacinnicy, musieli opuścić wyspę. Franciszkanom z Kustodii Ziemi Świętej udało się jednak dość szybo powrócić do klasztorów w Nikozji, Larnace i Limassol, które do dzisiaj stanowią centra duszpasterstwa łacińskiego. Czwartą parafię w Pafos prowadzą kapłani z łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, który swoją jurysdykcją obejmuje również katolików obrządku łacińskiego na Cyprze”.

Mieszkańcy wyspy to chrześcijanie przynależący w większości do Kościoła prawosławnego. Katolików jest ok. 8 tys., z których niecałe dwa tysiące to lokalni chrześcijanie, pozostali to imigranci. W ostatnich latach Cypr dotknął poważny kryzys ekonomiczny, dlatego duszpasterska posługa jest połączona z pomocą charytatywną najbiedniejszym mieszkańcom wyspy oraz przebywającym tutaj imigrantom.

J. Kraj OFM, bz/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda