Home WiadomościZe Świata O. Mikołaj Socha prowincjałem paulinów w Ameryce

O. Mikołaj Socha prowincjałem paulinów w Ameryce

Redakcja

Jak co trzy lata wszyscy paulińscy mnisi posługujący na ziemi amerykańskiej zgromadzili się w dniach 25-26 października 2011 roku w Amerykańskiej Częstochowie, aby dziękować za trzy ostatnie lata zakonnej i duszpasterskiej działalności, a także aby poprzez modlitwę do Ducha Świętego, przywołując Matkę naszego Zakonu, Królową Pustelników oraz wstawiennictwa św. Pawła I Pustelnika wybierać nowych przełożonych. 

Podczas Kapituły Prowincji Amerykańskiej był obecny N.O. Generał Zakonu Paulinów – Izydor Matuszewski, O. Wikariusz generalny – Arnold Chrapkowski oraz O. Sekretarz Generalny – Jan M. Berny.

Po modlitwie i głosowaniu w skład nowego zarządu Prowincji Amerykańskiej weszli:
– O. Prowincjał: O. Mikołaj Bogdan Socha
– O. Wikariusz Prowincji, Definitor I: O. Jerzy Maj
– O. Definitor II: O. Jan Michalak
– O. Definitor III: O. Krzysztof Drybka
– Br. Definitor IV: Br. Bernard Kluczkowski

Administratorem Prowincji został: O. Edward Voltz a sekretarzem został: O. Dominik Libiszewski.

Nowy Prowincjał o. Mikołaj Bogdan Socha urodził się 22 czerwca 1963 roku w Biłgoraju, w południowo-wschodniej Polsce. Jest pierworodnym synem Janiny i Bronisława Sochy. Posiada troje młodszego rodzeństwa – 2 braci i siostrę. Szkołę Podstawową ukończył w Biłgoraju w 1978 roku. Po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym w 1987 roku wstąpił do Zakonu Paulinów na Jasnej Górze i rozpoczął nowicjat w Leśniowie koło Częstochowy. Habit zakonny otrzymał z rąk Wikariusza Generalnego w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 1987 r. i przyjął imię zakonne Mikołaj. W nowicjacie pełnił przez cały rok funkcję krawca.

Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1988 roku i rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym na Skałce w Krakowie. W czasie seminarium przez 2 lata był odpowiedzialny za organizowanie rekreacji i wycieczek poza miasto. Śluby wieczyste złożył na Jasnej Gorze 24 lipca 1992 roku, a 25 lipca otrzymał diakonat z rąk ks. bp. Tadeusza Szwagrzyka. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice jasnogórskiej 12 czerwca 1993 roku, z rąk ordynariusza częstochowskiego abpa Stanisława Nowaka.

Jako młody prezbiter zaraz po święceniach pracował na Jasnej Górze na stanowisku sekretarza przeora przez 5 lat. Zorganizował i rozbudował Jasnogórskie Centrum Informacji, które odciążyło furtę klasztorną w oprowadzaniu grup pielgrzymkowych krajowych i zagranicznych. Zmodernizował sekretariat cegiełkowy na renowację Jasnej Góry. W 1997 roku przeniesiony do klasztoru w Oporowie k/Kutna, do czasu załatwienia formalności wyjazdowych do USA. W tym czasie przebywał 6 miesięcy w Anglii na nauce języka angielskiego. W 1998 roku przybył do Stanów Zjednoczonych Ameryki i posługiwał w Amerykańskiej Częstochowie przez 8 lat. Pełnił tam funkcję dekoratora, kuratora zieleni, dwukrotnie był odpowiedzialny za cmentarz, pełnił funkcję kuratora dzieł sztuki i zorganizował muzeum wystawowe. Cztery lata był administratorem klasztoru w Doylestown, PA. Na początku listopada 2006 roku został mianowany proboszczem jedynej polskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku. Funkcję tę przejął po ojcu Lucjuszu Tyrasińskim i pełnił ją do dnia dzisiejszego. Teraz po zaprzysiężeniu objął on urząd prowincjała w Amerykańskiej Częstochowie.

o. Dominik Libiszewski, Kronikarz Prowincji Amerykańskiej 

Za: www.paulini.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda