Home WiadomościZ kraju Salezjanie – Rumia: Relikwie krwi bł. Jana Pawła II we Wspomożycielce

Salezjanie – Rumia: Relikwie krwi bł. Jana Pawła II we Wspomożycielce

Redakcja

W dniu 22 października 2011 roku, w pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II, w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi, odbyła się uroczystość liturgicznego wprowadzenia Relikwii Krwi bł. Jana Pawła II do świątyni.

W dniu 22 października 2011 roku, w pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II, w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi, odbyła się uroczystość liturgicznego wprowadzenia Relikwii Krwi bł. Jana Pawła II do świątyni.

Uczestnicy uroczystości zostali wprowadzenie w to wydarzenie komentarzem liturgicznym: „Każdy wierzący człowiek chce dotknąć, zobaczyć heroicznego naśladowcę Chrystusa, który nieprzeciętnie naśladował swojego Mistrza i heroicznie służył swoim bliźnim. Wówczas ucałowanie relikwii, dotykanie, oglądanie, ich bezpośrednia fizyczna bliskość stają się „pasem transmisyjnym” ułatwiającym przekazywanie w modlitwie danemu świętemu naszych próśb i trosk. Oto za chwilę będziemy świadkami liturgicznego wprowadzenie do naszej świątyni relikwii błogosławionego Jana Pawła II papieża, Polaka. Jest to materiał nasączony kroplą krwi błogosławionego, który jest relikwią I stopnia, podarowaną przez kardynała Stanisława Dziwisza naszej wspólnocie parafialnej. Przyjęcie relikwii do naszej parafii to zaszczyt i zobowiązanie dla nas wszystkich. Zaszczyt – bo jesteśmy od tej chwili w pewien sposób miejscem szczególnej obecności i orędownictwa błogosławionego Jana Pawła II; zobowiązanie – bo przyjmujemy do naśladowania wzór cnót i poświęceń”.

Następnie Relikwiarz z relikwią krwi bł. Jana Pawła II wnieśli młodzi ludzie: harcerz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz laureatki konkursu wiedzy o Janie Pawle II.

Po ustawieniu Relikwii, na przygotowanym postumencie, rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, w której wierni dziękowali za dar życia i świętości bł. Jana Pawła II. Po Mszy św. każdy z uczestników, mógł ucałować relikwie. Następnie miało miejsce czuwanie z bł. Janem Pawłem II prowadzone przez różne wspólnoty parafialne, które zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

Relikwiarz, w którym umieszczono relikwie krwi bł. Jana Pawła II, został wykonany przez rumskiego artystę pana Edwarda Lademanna. Zawiera w sobie wiele symboli, m.in.: kształt kielicha mszalnego z kroplą krwi, krzyż z ofiarą krwi, Maryja Wspomożyciela z księżycem pod jej stopami.

Relikwie będą wystawiane z okazji różnych rocznic papieskich, w sposób szczególny przy okazji nabożeństwa pierwszosobotniego. Poza tym będą peregrynować po wspólnotach parafialnych. Z czasem planowane jest ich umieszczenie w stałym miejscu, do publicznej adoracji.

ks. Kazimierz Chudzicki SDB (Rumia)/ pila.salezjanie.pl

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda