Home WiadomościZe Świata Obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w archidiecezji Dijon

Obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w archidiecezji Dijon

Redakcja

Osoby konsekrowane archidiecezji dijońskiej: zakonnicy, zakonnice, wdowy, dziewice spotkali się o godz. 9:30 w domu diecezjalnym aby wspólnie przeżyć dzień im poświęcony. Za patronkę tego dnia i przewodniczkę obrano kanonizowaną w minionym roku dijońską karmelitankę, Elżbietę od Trójcy Świętej (która nota bene patronuje również parafii, gdzie posługuje nasz zakonny Współbrat, ks. Ryszard Fyda SChr).

Po modlitwie i powitaniu uczestników przez ks. Paula Chadeufa, delegata biskupiego do spraw życia konsekrowanego, obecne przedstawicielki i przedstawiciele instytutów zakonnych i świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego oraz innych form życia poświęconego Bogu działających na terenie diecezji przy pomocy diaporamy zaprezentowali swoje wspólnoty – założycieli, misję i aktualny stan. Wśród uczestników obecne były m.in. polskie Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus, posługujące w diecezjalnym sanktuarium Dzieciatka Jezus «Petit Roi de Grâce» w Beaune i chrystusowiec, ks. Ryszard Fyda, który przedstawił swoje zgromadzenie – Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Opowiedział o jego założycielu, charyzmacie, zaznaczając przy tym ponad osiemdziesięcioletnią posługę na francuskiej ziemi oraz prawie trzydziestoletnią (od 1990 roku) obecność chrystusowców w Dijon. Kolejny punkt programu dotyczył życia i działalności św. Elżbiety od Trójcy Świętej: ks. Patrick Marie Fevotte, znawca jej życia i duchowości omówił w oparciu o jej teksty i fragmenty listów rozumienie bycia oblubienicą Chrystusa i oddania się Bogu. Po wspólnym obiedzie, na spotkaniu o godz. 14:00, głos zabrał ordynariusz archidiecezji abp Roland Minnerath i mówił o bogactwie, różnorodności życia poświęconego Bogu i ludziom. Wskazywał obecnym ich rolę w budzeniu powołań do życia według rad ewangelicznych. Cytując Ojca Świętego Franciszka, mówił o jego ‘stylu powołaniowym’ streszczającym się w trzech słowach „wyjść, zobaczyć, powołać.” W końcu zachęcał, by mimo trudności i podeszłego wieku wielu sióstr zakonnych, nie upadać na duchu i być nieustannie wzorem wierności powołaniu i znakiem ‘innego życia’. Po tym wystąpieniu chętni zabierali głos dzieląc się refleksją i spostrzeżeniami w temacie, kontekście dawania świadectwa, budzenia powołań zakonnych, współczenej mentalności młodych ludzi, braku stałości i wytrwałości, etc.
Zakończenie a jednocześnie kulminacja wspólnego przeżywania Dnia Życia Konsekrowanego miała miejsce w kościele parafialnym st Michel, gdzie o godz. 16:00 odprawiona została Eucharystia z poświęceniem świec, której przewodniczył pasterz archidiecezji w asyście i koncelebrze księży kanoników, księży z parafii i księży zakonnych. Modlitwa powszechna w czasie mszy świętej została przygotowana i przeczytana przez przedstawicieli zakonów: Sióstr Saint Joseph de Cluny, Towarzystwa Chrystusowego, karmelitanek z Dijon, cystersów z Cîteaux i wyrażała troskę związaną z ich charyzmatem. W swoim wezwaniu ks. Ryszard Fyda SChr modlił się o dar otwartości serca dla spotykanych migrantów i uchodźców: „Seigneur, dans ton Église, personne n’est étranger; nous sommes tous tes enfants. Apprends-nous a nous regarder les uns les autres, comme Toi tu nous regardes. Donne-nous un cœur éveillé et compatissant auprès des migrants et réfugiés. Aide-nous a combattre la tentation du repli et a progresser ensemble dans la construction d’un avenir commun. Nous te prions.” Po zakończeniu mszy uczestnicy mieli możliwość prywatnej modlitwy w bocznej kaplicy przy relikwiach św. Elżbiety od Trójcy Świętej.

Więcej (zdjęcia) na: www.chrystusowcy.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda