Home WiadomościZe Świata Oblaci MN – Senegal: Dwie rodziny katolickie w morzu islamu. Niesamowite świadectwo wiary

Oblaci MN – Senegal: Dwie rodziny katolickie w morzu islamu. Niesamowite świadectwo wiary

Redakcja

Wioska Boguela leży w regionie Kaolack, blisko zachodniego wybrzeża Senegalu, graniczy z Gambią. Ludzie w głównej mierze utrzymują się tutaj z rolnictwa – szczególnie uprawy orzeszków ziemnych i wytwarzania oleju arachidowego. Mieszkańcy Boguela to w większości muzułmanie, we wsi są zaledwie dwie rodziny katolickie. Najbliższy ośrodek duszpasterski to misja prowadzona przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Koungheul – oddalona o ponad 80 kilometrów. Kapłan dojeżdża tutaj raz na jakiś czas. Zakonnicy są tutaj obecni od 1977 roku, prowadzą misję pw. Matki Bożej Różańcowej. Na dzień dzisiejszy wspólnotę tworzy trzech oblatów – jeden brat i dwóch ojców.

Kaplica czy ziemianka?

Katolicy w Boguela dysponują niewielką kaplicą… chociaż ciężko nazwać to budynkiem sakralnym z prawdziwego zdarzenia. Z pewnością nie jest to obiekt w pełni bezpieczny. Rozchodzące się ściany, podparte drewnianymi kołkami.

To jedyny dom Boży zagubiony w lesie Saloum, ale który przynosi radość dwóm rodzinom mieszkającym w tej odległej wiosce, z dala od misji – wyjaśniają misjonarze oblaci.

W środku znajduje się kilka drewnianych ławek, prosty ołtarz i mały drewniany krzyż, powieszony na ścianie. Oświetlenie wewnątrz zapewniają rozszczelnione ściany.

Te dwie rodziny chrześcijańskie dają świadectwo obecności Kościoła i Ewangelii z odwagą i dumą pośród silnej wspólnoty muzułmańskiej – tłumaczą oblaci – odległość i utrudniony dostęp sprawiają, że misjonarze nie docierają tam często. Pod nieobecność kapłana, mała wspólnota chrześcijańska celebruje w niedzielę Liturgię Słowa.

Misjonarze oblaci starają się obecnie wybudować nową kaplicę w Boguel, aby mała wspólnota katolicka mogła korzystać z bezpiecznego miejsca kultu. Podkreślają jednocześnie niesamowitą wytrwałość wierzących.

Jak nie dziękować Panu, kiedy widzi te dwie rodziny chrześcijańskie, które z wielką radością przeżywają swoją wiarę w Chrystusa w tej niemal ziemnej kaplicy. Nie zniechęcają się, ale mimo stanu kaplicy, powracają nieustannie do życia modlitwą.

Chrześcijanie i muzułmanie w Senegalu.

Senegal słynie z tolerancji religijnej. W tym afrykańskim kraju wyznawcy islamu stanowią ponad 90% społeczeństwa, chrześcijanie (w głównej mierze rzymscy katolicy) to blisko 4% ludności. Kościół katolicki podzielony jest na siedem jednostek administracyjnych (jedna metropolia i sześć diecezji). Na terenie Senegalu funkcjonuje oblacka Delegatura Senegalu, która należy do Prowincji Śródziemnomorskiej. Na miejscu posługuje posługuje blisko 30 oblatów, formacja seminaryjna odbywa się w trzech domach: Yaoundé (Kamerun), Międzynarodowym Scholastykacie w Rzymie oraz w Kongo. Delegatura kształci ponad 20 oblatów w pierwszej formacji.

(pg)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda