Home WiadomościZe Świata Oblaci NMP: Matka Boża Kodeńska w Wierszynie na Syberii

Oblaci NMP: Matka Boża Kodeńska w Wierszynie na Syberii

Redakcja

Matka Boża Kodeńska dotarła do najbardziej wysuniętej na Wschód placówki prowincji polskiej. W Wierszynie posługuje o. Karol Lipiński OMI. Przewodnikiem duchowym tej niezwykłej peregrynacji był o. Marcin Szwarc OMI – misjonarz ludowy z Kodnia. Pierwszego dnia peregrynacji kaznodzieja pochylił się nad tematem Maryi, która przychodzi nam z pomocą w różnych potrzebach. Drugi dzień był czasem kiedy wierni spoglądali na Maryję jako Matkę Jedności. Trzeciego dnia zaś mieli okazję wysłuchać historii szkaplerza kodeńskiego, do którego w czasie niedzielnych uroczystości przystąpiło 24 osoby. Niedziela była dniem zakończenia rekolekcji, zgromadzeni mogli posłuchać o historii obrazu i jego przybyciu do Kodnia, a także o wielkiej miłości Maryi, która chce być blisko swoich dzieci. Na zakończenie Mszy świętej zostały przekazane dwom rodzinom wizerunki Matki Bożej Kodeńskiej. Kolejne obrazy będą przekazywane pozostałym rodzinom w następne niedziele.

W dniu 25 września wspólnota parafialna w Wierszynie obchodziła 30-lecie przywrócenia nauczania języka polskiego w szkole wierszyńskiej. Świętowanie rozpoczęło się od Mszy świętej, sprawowanej przez bpa Cyryla Klimowicza, Ordynariusza Diecezji Irkuckiej. W koncelebrze było 7 kapłanów, w tym dwóch oblatów: o. Karol Lipiński OMI, tutejszy proboszcz i o. Marcin Szwarc OMI, misjonarz ludowy z Kodnia. Po Eucharystii odbyła się akademia w wykonaniu dzieci klas 1-4. Po akademii zebrani w świątyni udali się do miejsca, gdzie znajdowały się kiedyś ziemianki, w których w 1910 roku przezimowali pierwsi osadnicy polscy na tym terenie. Nastąpiło poświecenie krzyża i tablicy upamiętniającej przybycie 59. rodzin. Na tablicy umieszczono napis w dwóch językach, polskim i rosyjskim: „Miejsce pierwszych przesiedleńców z Polski. Czerwiec 1910.”

Więcej (filmy) na: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda