Home WiadomościZe Świata Oblaci NMP: Poznańska wioska na Madagaskarze

Oblaci NMP: Poznańska wioska na Madagaskarze

Redakcja

W szkole w miejscowości Befasy na Madagaskarze wciąż czuć zapach świeżej farby. Budynek wybudowany dzięki środkom przekazanym przez archidiecezję poznańską od niedawna służy ponad 200 dzieciom.

Hojność Poznaniaków pozwoliła też zebrać środki na remont lokalnej kaplicy. Do pełni misyjnego szczęścia brakuje jedynie przychodni zdrowia. Tutaj pojawia się kolejny wielkopolski akcent.

Stworzenia ośrodka zdrowia w Befasy, w ramach projektu Chata Medyka podejmuje się poznańska fundacja Redemptoris Missio… Wciąż jednak brakuje pieniędzy na materiały budowlane i opłacenie robotników.

Madagaskar, to jedno z najbiedniejszych państw świata. Ubóstwo wpływa na stan zdrowia jego mieszkańców. Według statystyk żyją oni o 18 lat krócej niż Europejczycy. Wynika to m.in. z fatalnego dostępu do opieki zdrowotnej. Na jednego malgaskiego lekarza przypada aż 6250 pacjentów, dla porównania w Polsce pod opieką jednego lekarza znajdują się 454 osoby.

Sytuacja w Befasy jest szczególnie ciężka. Mimo, że od najbliższego dużego miasta dzieli je jedynie kilkadziesiąt kilometrów, to przez niemal pół roku jest zupełnie odcięte od świata. W porze deszczowej rzeka Kabatomena nikomu nie pozwala wydostać się z wioski. Ludność zdana jest tylko na siebie, dlatego zorganizowanie przychodni zdrowia jest tak pilną potrzebą. Współpraca fundacji Redemptoris Missio z miejscowym misjonarzem ks. Markiem Ochlakiem OMI ma zapewnić mieszkańcom Befasy dostęp do opieki medycznej niezależnie od pory roku. Powstanie prosty budynek, złożony z dwóch segmentów. W jednym mieszkać będzie pielęgniarz i położna. W drugim przyjmowani będą pacjenci. W tym roku priorytetem jest budową i organizacja lokalnej kadry. W przyszłym roku realizowana będzie seria szkoleń dla medyków z Befasy. Doświadczeni specjaliści z Polski, którzy mieli wcześniej okazję pracować w tropiku pojadą na Madagaskar dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Będą pracować z lokalnym personelem nad poprawą jakości opieki medycznej, szczególnie w zakresie położnictwa, stosowania antybiotykoterapii, pielęgnacji ran, edukacji zdrowotnej oraz zarządzania.

Chata Medyka da mieszkańcom Befasy szansę na zdrowe życie. Projekt jest też szansą dla nas… Szansą na to, aby ponad podziałami pomóc tym, którzy pomocy najbardziej potrzebują. Wciąż bowiem potrzebne są środki, bez których przychodnia nie powstanie. Aby rozpocząć budowę fundacja Redemptoris Missio musi zebrać 25 tys. zł do końca czerwca. Do zbiórki można się włączyć za pośrednictwem portalu misyjne.pl.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda