Home WiadomościZe Świata Oblaci. Spotkanie Konferencji Regionu Azji i Oceanii w Dżakarcie

Oblaci. Spotkanie Konferencji Regionu Azji i Oceanii w Dżakarcie

Redakcja

W stolicy Indonezji rozpoczęło się spotkanie Konferencji Regionu Azji i Oceanii (AORC) z zarządem centralnym Zgromadzenia. Przebiega pod hasłem: “Aby lepiej zrozumieć: rzeczywistość, wyzwania i konsekwencje różnorodności kultur dla misji oblatów regionu Azji i Oceanii”.

W połączonej sesji uczestniczy również kilku Polaków, którzy posługują w tej części świata. Rozpoczęcie spotkania ubogacono wieloma elementami różnych tradycji lokalnych, zaczerpniętych ze społeczności, w których posługują oblaci Niepokalanej. Superior Generalny, o. Louis Lougen OMI, rozpoczynając spotkanie, dokonał “rytuału” cięcia trzciny, uczestników powitano tradycyjnymi dekoracjami i tańcem z regionu Bajawa archipelagu Flores w Indonezji. Jako wyraz wspólnoty goszczono się winem palmowym – tuakiem, znanym z kultury Dajaków – autochtonicznej grupy z wyspy Borneo. Superior scholastykatu, w którym odbywa się spotkanie, rozsypał nad gośćmi żółty ryż, oznaczający życzenie szczęścia i błogosławieństwa Bożego. Obrzęd zaczerpnięty jest z kultury jawajskiej. Wszystkie powyższe elementy są wyrazem inkulturacji, czyli przeniknięcia Ewangelią tradycji rodzimych.

Region Azji i Oceanii obejmuje 14 jurysdykcji Zgromadzenia. Na tym terenie posługuje ponad 800 oblatów. Zakonnicy pochodzący z Polskiej Prowincji pracują m.in.: w prowincji australijskiej, delegaturze chińskiej, czy misji w Turkmenistanie. Ta ostatnia, jurysdykcyjnie, znajduje się pod bezpośrednią opieką naszej prowincji. Spotkania zarządu centralnego z konferencjami poszczególnych regionów Zgromadzenia, mają na celu wymianę doświadczeń, zacieśnianie więzów wspólnotowych, jak również wyznaczenie nowych kierunków ewangelizacji.

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda