Home WiadomościZe Świata Oblaci w Brazylii świętują 75 lat obecności

Oblaci w Brazylii świętują 75 lat obecności

Redakcja

Pierwsi misjonarze oblaci przybyli do Brazylii statkiem 15 września 1945 roku. W porcie w Rio de Janeiro stanęli jako pierwsi: Walter Mooney OMI przełożony, José Ryan OMI i João Lyons OMI.

Czwarty misjonarz – Guilherme Sheehan OMI – przybył do Brazylii kilka dni później. Wprawdzie plany rozpoczęcia posługi misyjnej wyznaczono na 1943 rok, ale ówczesny arcybiskup São Paulo zginął w katastrofie lotniczej.

Początkowo zamieszkali w rezydencji arcybiskupa, który poprosił misjonarzy, aby zorganizowali duszpasterstwo anglojęzyczne. W międzyczasie zakupiono teren w Alameda Franca, gdzie wybudowano dom prowincjalny. W kaplicy tego domu o. Walter Mooney OMI rozpoczął posługę dla anglofonów, pozostali oblaci udali się w dalsze rejony kraju – João Lyons OMI przejął pasterski obszar Vila Alpina w mieście São Paulo; Guilherme Sheehan OMI udał się do Suzano, około 50 kilometrów od stolicy. Ojciec José Ryan OMI przeniósł się do Poços de Caldas i przejął parafię Vila Cruz z niezliczonymi gospodarstwami.

Prowincja Brazylii liczy obecnie ponad 60 członków, pracujących w Amazonii, na północnym wschodzie, na środkowym i południowym wschodzie kraju.

(pg)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda