Home WiadomościZe Świata Od nas też zależy przedsiębiorczość Zambijczyków

Od nas też zależy przedsiębiorczość Zambijczyków

Redakcja

Czy przedszkolak może być przedsiębiorczy? Czy z tym trzeba się urodzić, a może wystarczy odpowiednie wychowanie od najmłodszych lat? Werbista ksiądz Jacek Gniadek zna odpowiedź.  Postanowił wybudować w Afryce przedszkole dla przyszłych przedsiębiorców. Pomagają mu młodzi przedsiębiorcy z Polski. Ale swoją cegiełkę może dołożyć każdy z nas…

Sam ksiądz Jacek potrafi doskonale łączyć miłość bliźniego z duchem przedsiębiorczości. W Caritas Polska wszyscy pamiętają, jak gotował na elektrycznych maszynkach zupę dla 50 Chińczyków, pozostawionych bez środków do życia po konflikcie z firmą, która sprowadziła ich do pracy w Polsce. Teraz jest w Zambii i potrzebuje wsparcia dla projektu, który w przyszłości ma na siebie zarabiać.

Oto, co o pomyśle pisze ks. Jacek:

Tysiące misjonarzy i misjonarek budowało w przeszłości przedszkola i szkoły w Afryce. Na obrzeżach Lusaki w dzielnicy Linda powstaje kolejne nowe przedszkole, jednak ten projekt będzie inny.

– Dlaczego chodzisz do szkoły? – pytam młodzież na spotkaniach w Lusace. Zawsze pada ta sama odpowiedź. „Chcemy zdobyć wykształcenie, które pozwoli nam później znaleźć dobrą pracę”. Nigdy jednak nie słyszałem, by ktoś chciał zostać przedsiębiorcą.

Budowa przedszkola ruszyła w styczniu tego roku. Do pomocy przyjechały już dwie grupy wolontariuszy z Polski. To młodzi polscy przedsiębiorcy. Razem z parafianami postawili już fundamenty i mury budynku o długości 63 x 10 m. We wrześniu ruszy krycie dachu.

Otwarcie przedszkola jest zaplanowane na styczeń 2014 r. Docelowo będzie się tu uczyć 120 dzieci w czterech klasach.

Przedszkola w Zambii należą ciągle do rzadkości. Tylko nieliczny procent zambijskich dzieci korzysta na co dzień z tej formy wczesnej edukacji. Dzieci z Lindy będą mieć zapewniony w przedszkolu codzienny, systematyczny kontakt z językiem angielskim. Linda to biedna dzielnica. Ludzie mówią tutaj głównie w lokalnym języku chinyanja. Nasze przedszkole pozwoli na wyrównanie szans i ułatwi start w szkole podstawowej. Dobre wykształcenie to ciągle przywilej wąskiej grupy ludzi.

Teologia tworzenia

Przedszkole dla przyszłych przedsiębiorców będzie katolickie. Będą tu zajęcia z lekcji religii, ale w planie są również zajęcia z… teologii tworzenia –  w formie zabawy oczywiście, które będą wychowywać zambijskie dzieci do przedsiębiorczości.

Przyjazny klimat dla przedsiębiorczości tworzą polscy wolontariusze, którzy przyjechali do pomocy przy budowie przedszkola. Nie chodzi tylko o samą budowę. Wolontariuszy przyciąga idea promowania wolnej przedsiębiorczości. Na spotkaniach z młodzieżą – na razie jeszcze pod drzewem – dzielą się swoim doświadczeniem z prowadzenia swoich przedsiębiorstw. Wierzą, że w młodych ludziach w Zambii drzemie potencjał i mają liczne talenty.

Wkład Caritas Polska

Przedszkole parafialne będzie prywatne. W Zambii nie ma państwowych przedszkoli. Środki pieniężne na utrzymanie przedszkola będą pochodzić wyłącznie z czesnego i małych projektów (np. wynajmowanie dużej jadalni 14×8 m na przyjęcia weselne), które będą generowały środki na bieżące wydatki związane z prowadzeniem przedszkola.

Parafia w Lindzie ma też w planach zbudowanie pięciu małych mieszkań do wynajęcia. Domki zostaną wybudowane na ofiarowanej w tym celu działce w pobliżu parafii. Pieniądze z tej inwestycji,  która zostanie wsparta przez Caritas Polska, pozwolą w znacznym stopniu obniżyć wysokość czesnego. W Lindzie jest ogromny brak mieszkań, a bieżąca woda w domu pozostaje ciągle luksusem. Większość ludzi czerpie wodę z nielicznych tutaj publicznych studni. Domki parafialne będę miały bieżącą wodę poprowadzoną z parafialnej studni głębinowej.

JEŚLI  CHCESZ  OBUDZIĆ  W  ZAMBIJCZYKACH  DUCHA  PRZEDSIĘBIORCZOŚCI,   WESPRZYJ  PROJEKT  KS.  GNIADKA  WPŁATĄ  NA  KONTO

CARITAS POLSKA
ul. OKOPOWA 55
01-043 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

z dopiskiem PRZEDSZKOLE W LINDZIE


ks. Jacek Gniadek SVD – urodzony 31 X 1963 w Tarnowie; 1984 wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego (SVD); 1985 złożył pierwsze śluby zakonne; studiował w Wyższym Misyjnym Seminarium Księży Werbistów filozofię w Nysie i teologię w Pieniężnie; 1988-90 odbył praktykę pastoralną (OTP – Overseas Training Programme) w Zairze (dzisiaj Demokratyczna Republika Konga); 1995 przyjął święcenia kapłańskie w Pieniężnie; 1998-2004 praca misyjna w Botswanie; 2004 uzyskał licencjat (Bachelor of Arts) z antropologii kulturowej i polityki krajów afrykańskich na Uniwersytecie Południowej Afryki (UNISA) w Pretorii (Republika Południowej Afryki); 2004-2005 wolontariusz dla Jezuickiej Służby Uchodźcom (JRS – Jesuit Refugee Service) i kapelan ludności wewnętrznie przesiedlonej w obozach k. Monrowii w Liberii; 2006-2009 duszpasterz uchodźców i migrantów w werbistowskim Ośrodku Migranta Fu Shenfu w Warszawie; 2009 uzyskał doktorat z teologii moralnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; 2010 wyjechał na misje do Zambii.


Więcej o projekcie na stronie www.jacekgniadek.com oraz w 3. numerze kwartalnika Caritas.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda