Home WiadomościZe Świata Ojcowie Biali: Budowa szkoły w Mali – Kadiolo

Ojcowie Biali: Budowa szkoły w Mali – Kadiolo

Redakcja

Drodzy Przyjaciele Misji!

Gorące, choć nieco deszczowe pozdrowienia z południa Mali, z misji w Kadiolo. W tym liście chcielibyśmy się zwrócić do wszystkich ludzi otwartego serca o pomoc w wyposażeniu Gimnazjum Katolickiego w Kadiolo, w Diecezji Sikasso na południu Mali.

Na początku chcielibyśmy Was wprowadzić w kontekst systemu edukacyjnego w Mali. Pierwsze szkoły zostały tu wprowadzone przez Kościół Katolicki. Z biegiem czasu, wybudowane przez misjonarzy budynki szkolne, zostały oddane w ręce państwa gotowego na kontynuacje systemu nauczania.

Niestety system edukacji państwowej w Mali nie jest na dobrym poziomie (w zeszłym roku szkolnym 13% maturzystów w skali krajowej otrzymało świadectwo dojrzałości), stąd decyzja biskupów z Mali dotycząca ponownego zaangażowania Kościoła w edukację dzieci i młodzieży. Szkoły katolickie na nowo ujrzały dzień. Mali, to w znacznej większości kraj muzułmański i nasze szkoły otwarte są dla wszystkich. Wielu pracowników na wyższych szczeblach państwowych zawdzięcza ich stanowisko dzięki poziomowi nauczania w szkołach katolickich.

W naszym miasteczku, w Kadiolo, wybudowaliśmy przy pomocy dobroczyńców szkołę podstawową, czyli 6 klas. Szkoła cieszy się dużym powodzeniem a wyniki, w porównaniu ze szkołami państwowymi, są zaskakująco pozytywne.

W tym roku pierwsza promocja, czyli szósta klasa, zakończyła etap szkoły podstawowej. Już w ciągu roku szkolnego wielu rodziców pytało nas czy wybudujemy gimnazjum. Nasza odpowiedź była przez długi czas negatywna. Z powodu trudnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju, wiele organizacji, z którymi dotąd współpracowaliśmy, wycofało się z finansowania naszych przedsięwzięć. W planach mieliśmy wybudowanie dwóch trzyklasowych budynków, biura dyrektora gimnazjum oraz budynku dla nauczycieli. Niestety brak środków finansowych sprawił, iż nie podjęliśmy się realizacji tego projektu.

Z żalem patrzyliśmy na uczniów szóstej klasy – jeżeli pójdą do gimnazjów państwowych, cały wysiłek pójdzie na marne… – nie traciliśmy jednak nadziei.

Zaczęliśmy szukać na prawo i lewo środków na wybudowanie choć jednej klasy. Dzięki ludziom dobrego serca i przy pomocy naszej diecezji zebraliśmy sumę na wybudowanie jednego trzyklasowego budynku oraz biura dla dyrektora. Budowa ruszyła pod koniec czerwca i według zapewnień szefa budowy, budynek będzie gotowy na nowy rok szkolny 2013-2014. Kiedy na ostatnim spotkaniu z rodzicami obwieściliśmy dobrą nowinę, zostaliśmy nagrodzeni brawami oraz słowami otuchy na dalszą pracę.

Przed nami kolejne wyzwanie – wyposażenie klas w ławki, biurko nauczycielskie, szafę oraz przenośne tablice. Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc finansową w celu wyposażenia klas Katolickiego Gimnazjum w Kadiolo. Koszt wyposażenia jednej klasy to ok. 8 073 PLN (1 322 000 franków zachodnio-afrykańskich)

Pomoc finansową prosimy wpłacać na konto: Paweł Hulecki – nr konta: 59 1020 3639 0000 8702 0113 8643 z dopiskiem « Gimnazjum w Kadiolo »

Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem o. Pawła Huleckiego: [email protected]

Za wszelką pomoc, w imieniu wspólnoty chrześcijańskiej z Kadiolo, z całego serca dziękujemy; o. Bruno SSENNYONDO, o. Paweł HULECKI, o. Joseph KAMWANGA

Za: www.ojcowiebiali.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda