Ostatecznie „Sacro Cuore” będzie Siedzibą Generalną Salezjanów

W poniedziałek, 17 grudnia, w przededniu 159. rocznicy założenia Salezjanów, Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime w czasie “słówka na dobranoc” we wspólnocie “San Giuseppe” zaprezentował stosowny list i poinformował o “ważnej decyzji, jaką podjął wraz z Radą Generalną, a która dotyczy ostatecznego miejsca lokalizacji Siedziby Generalnej Salezjanów. Będzie nim “Sacro Cuore”.

“Sacro Cuore” to historyczne dzieło dla salezjanów całego świata: jest domem, w którym Ksiądz Bosko mieszkał, kiedy zatrzymywał się w Rzymie; jest miejscem pamięci i miłości do Najświętszego Serca Pana Jezusa; mieści bazylikę pod takim samym wezwaniem, w której znajduje się także ołtarz Maryi Wspomożycielki. Przy nim to Ksiądz Bosko kilkakrotnie zapłakał podczas odprawiania Mszy św., przypominając sobie dzieła, jakie zostały zrealizowane w jego życiu. I na koniec, “Sacro Cuore” jest także miejscem, w którym Ksiądz Bosko napisał do chłopców słynny list z 1884 roku.

Decyzja dotycząca wyboru “Sacro Cuore” na miejsce Siedziby Generalnej, była również poprzedzona intensywnymi rozmowami z Salezjańskim Okręgiem Włoch Środkowych (ICC) i Krajowym Centrum CISI, łącząc się z przeniesieniem działalności duszpasterskiej do końca 2020 roku.

Ze swojej strony Przełożony Generalny poinformował, że Siedziba Generalna przejmie posługi duszpasterskie związane z Bazyliką “Sacro Cuore”, młodymi imigrantami i prowadzeniem “Pokoików Księdza Bosko”, jako jednego z miejsc salezjańskich.

W liście po włosku, jaki przesłał Przełożony Generalny do salezjanów i Rodziny Salezjańskiej na całym świecie, została szczegółowo przedstawiona cała procedura, która doprowadziła do tej historycznej decyzji, a także procesy i terminy realizacji.

(ANS – Rzym)