Home WiadomościZe Świata Pagani: zakończenie Jubileuszu ikony MBNP oraz przygotowania do obchodów 200-lecia beatyfikacji św. Alfonsa

Pagani: zakończenie Jubileuszu ikony MBNP oraz przygotowania do obchodów 200-lecia beatyfikacji św. Alfonsa

Redakcja

redemptor.plW Pagani k. Neapolu, gdzie znajduje się grób św. Alfonsa Liguori, zakończono obchody Jubileuszu 150-lecia odnowienia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy i rozpoczęto przygotowania do świętowania 200-lecia beatyfikacji naszego Założyciela (rocznica przypada dokładnie 15 września br.).

W niedzielę, 26 czerwca 2016 r. uroczysta procesja z ikoną MBNP po ulicach miasta posłużyła odnowieniu nabożeństwa do niej przez mieszkańców miasta. Od tego roku nabożeństwo Nieustannej Nowenny jest odprawiane w bazylice św. Alfonsa w każdą sobotę przed wigilijną mszą św. niedzielną. Dołączają się do niej także duchowo starsi Współbracia redemptoryści zgromadzeni w swojej kaplicy w domu opieki.

W tym Roku Jubileuszowym do Pagani przybyło wielu pielgrzymów, większość z nich właśnie z racji czci do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz ostatnio beatyfikacji bł. Marii Celeste Crostarosy, Założycielki Zakonu Redemptorystek. Licznie nawiedzali także grób św. Alfonsa oraz muzeum Jemu poświęcone, otwarte w 1990 r. przez św. Jana Pawła II. Przy bazylice gromadzi się także młodzież, tzw. “Przyjaciele Św. Alfonsa”, którzy troszczą się o przyjęcie i oprowadzanie przybywających.

Kończąc ten Jubileusz Ikony MBNP w Pagani zostanie otwarty kolejny specjalny rok, poświęcony 200-leciu beatyfkacji św. Alfonsa (1 sierpnia 2016 – 1 sierpnia 2017). W jego trakcie – 15 września 2016 r. – wypadnie dokładnie ta piękna rocznica oraz podjęte zostaną następujące inicjatywy:

1. Dni studiów i koncerty alfonsjańskie. W Pagani, Scala, Mercato San Severino, Caposele, Marianella i Sant’Agata dei Goti organizowane będą takie spotkania, by w różny sposób zwrócić spojrzenie na wpływ św. Alfonsa na naukę i kulturę.

2.  Wystawy malarstwa w bazylice w Pagani. Będzie to ok. 30 dzieł Świętego przechowywanych w niej i nigdy nie pokazywanych publicznie.

3. Czytanie literatury alfonsjańskiej. Na dziedzińcu klasztoru będzie odbywać się głośna lektura Jego dzieł, przeplatana muzyką przez niego napisaną lub z Jego czasów.

4. Liturgia i duszpasterstwo: misje parafialne i kaznodziejstwo

5. Publikacja dzieł św. Alfonsa

6. „Pagani – miasto Bożego Narodzenia”. Inspirowanie serii inicjatyw i wydarzeń związanych z przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia (św. Alfons jest autorem najpopularniejszej włoskiej kolędy „Tu scendi dalle stelle” – przyp. red.)

7. Uroczystość św. Alfonsa (1 sierpnia). Uczczenie Świętego i rozpoczęcie dialogu między światem religijnym a świeckim oraz wydarzeń wspierających go.

o. Luciano Panella CSsR, Przełożony Domu Zakonnego Redemptorystów w Pagani

Źródło: cssr.news 

Więcej na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda