Home WiadomościZ kraju Relacja z tegorocznego Saletyńskiego Spotkania Młodych w Dębowcu

Relacja z tegorocznego Saletyńskiego Spotkania Młodych w Dębowcu

Redakcja

W poniedziałek 27 czerwca rozpoczęło się długo oczekiwane 29 Saletyńskie Spotkanie Młodych. W tym roku bierze w nim udział blisko 1700 uczestników wraz z opiekunami.

Pierwszy dzień SSM miał charakter modlitewny i ewangelizacyjny dzięki koncertom i świadectwom znanych na polskiej scenie raperów Bęsia i DJ Yonasa oraz Piotra Kowalczyka „Tau”. Poniedziałek zakończył się wspólną modlitwą do Matki Bożej.

Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem „Reanimacja serca”, przez co nawiązuje do obchodzonego w tym roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Wśród zaproszonych gości są m.in.: Andrzej Sowa „Kogut”, ks. Marcin Sitek MS, ks. Michał Olszewski SCJ, s. Gaudia Skass ZMBM. Wśród zaproszonych muzyków są: Bęsiu i DJ Yonas, TAU & RYMcerze oraz Bethel.

Zobacz, co działo się pierwszego dnia saletyńskiej „Reanimacji serca”.

Drugi dzień Saletyńskiego Spotkania Młodych jest poświęcony sakramentowi pojednania. Co roku uczestników spowiada kilkudziesięciu kapłanów.

Przed południem młodzi spotkali się z Andrzejem Sową „Kogutem”, byłym punkiem i narkomanem, obecnie zajmującym się profilaktyką uzależnień wśród młodzieży. W swoim świadectwie mówił, jak wiele w jego życiu zmieniła modlitwa wstawiennicza ludzi wierzących i głęboka spowiedź.

Przygotowaniem do sakramentu pokuty była konferencja ks. Marcina Sitka MS. Prefekt seminarium saletynów w Krakowie podkreślił, że człowiek w życiu duchowym nie może skupiać się na grzechu, ale na budowaniu więzi z Jezusem Chrystusem. Po konferencji kilkudziesięciu księży spowiadało obecną na spotkaniu młodzież. W homilii podczas wieczornej Eucharystii ks. Marcin zachęcał uczestników, by każda spowiedź była dla nich okazją do podejmowania dobrych życiowych decyzji.

Dzień zakończył się modlitwą uwielbienia prowadzoną przez Tymczasową Formację Prowizoryczną i grupę muzyczną spotkania młodych.

Zobacz, jak przebiegał drugi dzień 29 SSM:

Trzeci dzień 29 Saletyńskiego Spotkania Młodych był wypełniony słowami nadziei i świetną muzyką.

Gościem środowego przedpołudnia był ewangelizator i dyrektor grupy medialnej Profeto ks. Michał Olszewski SCJ. W czasie konferencji przypomniał, że największym darem Boga dla człowieka jest śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Podczas homilii zachęcał młodych, żeby często czytali i rozważali Pismo Święte.

Po południu z uczestnikami SSM spotkała się s. Gaudia Skass, posługująca w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach. W konferencji wyjaśniała, jakie przesłanie dla człowieka niesie obraz Jezusa Miłosiernego. Podczas pracy w grupach młodzież zastanawiała się, w jaki sposób żyć miłością i miłosierdziem na co dzień. Wieczorem na placu sanktuaryjnym zagrał zespół Bethel.

29. Saletyńskie Spotkanie Młodych w Dębowcu przebiega pod hasłem „Reanimacja serca”. Zgromadziło ono blisko 1700 osób.

Zobacz podsumowanie trzeciego dnia 29. SSM w Dębowcu:

Dębowiec pożegnał uczestników 29 Saletyńskiego Spotkania Młodych. Zgromadziło ono blisko 1700 uczestników wraz z opiekunami z całej Polski oraz ze Słowacji. 

Po śniadaniu młodzi mogli wysłuchać świadectwa pani Eweliny, której córka Weronika została cudownie uzdrowiona z nieuleczalnej choroby.

Eucharystii na zakończenie tegorocznego spotkania przewodniczył ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS, który zachęcał w homilii do odważnych wyborów i ciągłej reanimacji serca przy Panu Jezusie. Przełożony polskich saletynów podziękował też za bardzo owocną pracę odpowiedzialnym za SSM: ks. Maciejowi Kucharzykowi MS za 15 lat, ks. Piotrowi Szwedzie MS – za 10 lat i ks. Wiesławowi Węgrzynowi MS za 7 lat organizacji spotkania. Jednocześnie ksiądz prowincjał ogłosił nominację ks. Kucharzyka na funkcję przełożonego wspólnoty zakonnej i proboszcza parafii w Gdańsku-Sobieszewie.

Po Mszy Świętej i obiedzie młodzi bawili się jeszcze razem z grupą Imprateam – Wodzirejami Brzeskimi.

Spotkania w Dębowcu są jednym z najważniejszych elementów duszpasterskiej pracy księży saletynów z młodzieżą. Gimnazjaliści i licealiści, przyjeżdżają do Dębowca, by wzmocnić swoją więź z Bogiem, pogłębić wiarę, odkryć swoje życiowe powołanie oraz spotkać wielu ciekawych ludzi.

Przyszłoroczne, 30 Saletyńskie Spotkanie Młodych odbędzie się w dniach 10–14 lipca.

Zobacz podsumowanie ostatniego dnia 29. SSM:

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda