Pallotyni: Jubileuszowe świętowanie na Słowacji

Wspólne świętowanie połączyło pallotynów pracujących na Słowacji, w Czechach i w Austrii. W trzydniowym spotkaniu zorganizowanym na terenie Słowacji, w dniach od 10 do 12 czerwca br. uczestniczyło 27 współbraci. Wśród obecnych był również przedstawiciel Zarządu Prowincjalnego z Warszawy, ks. Waldemar Pawlik SAC, wiceprowincjał. Celem, który wszystkich połączył były trzy jubileusze: 80-ta rocznica przybycia pierwszych pallotynów z prowincji niemieckiej na Słowację, 25-ta rocznica ponownego przybycia pallotynów, tym razem z warszawskiej prowincji na Słowację oraz 15-ta rocznica obecności pallotynów w Czechach. Miejsce spotkania również nie było przypadkowe: Handlowa, miejsce pracy pierwszych pallotynów na Słowacji, ks. Antona Hanowskiego, ks. Petra Hahna oraz ks. Josefa Musiola.

Czas świętowania wypełniony był przede wszystkim „byciem razem” przez modlitwę oraz wspólny odpoczynek. Oprócz wspaniałych hotelowych warunków, był czas i na zwiedzanie ciekawych miejsc, takich jak zamek w Bojnicach (http://www.bojnicecastle.sk/) czy kopalnia węgla brunatnego w Sebedražich (http://www.banskyskanzen.sk/). We wspólne świętowanie wpisały się także różne indywidualne jubileusze. Szczytem spotkania była poniedziałkowa Eucharystia w kościele na obrzeżach Handlowej, przy której podziękowano Bogu za dar pierwszych pallotynów na ziemi słowackiej oraz za stałą obecność charyzmatu św. Wincentego Pallottiego na tej ziemi od 25 lat. Jubileuszowe świętowanie przy ołtarzu Pana swoją obecnością ubogacił Pasterz diecezji bańskobystrzyckiej, bp Marian Chovanec. Jak uważnie dostrzegł ks. Waldemar Pawlik „obecność Pasterza diecezji jest czytelnym znakiem, że jako pallotyni jesteśmy w Kościele i dla Kościoła”.

Oprócz oficjalnego programu był i ten nieoficjalny, czyli czas na integrację, wymianę doświadczeń pracy duszpasterskiej, czy też budowanie braterskich więzi. Dobra atmosfera, a przy tym chęć bycia razem oraz otwartość sprawiły, że czas upłynął szybko, a wspomnienia na długo pozostaną w pamięci uczestników tegoż wydarzenia. Szczególne podziękowania należą się ks. Dariuszowi Latuszkowi, delegatowi Delegatury św. Cyryla i Metodego, który był głównym inicjatorem i pomysłodawcą tego spotkania. Wierzymy, że nie jest to ostatnie spotkanie w takim składzie i formie. Deo gratias!

Ks. Mariusz Leszko SAC

Za: www.pallotyni.pl