Pallotyni: Ks. Bruno Ateba SAC z Kamerunu został biskupem diecezji Maroua-Mokolo

5 kwietnia 2014 r., o godz. 12.00 została ogłoszona nominacja naszego Współbrata z Kamerunu, ks. Bruno Ateby, na biskupa diecezji Maroua-Mokolo. 

Ks. Bruno Ateba SAC urodził się w 1964 r. w Zoételé w Kamerunie. Pierwsza konsekrację złożył w 1989 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1995 r. Po święcenia, pełnił posługę wikariusza w Yaoundé. W 2001 r. wyjechał do Niemiec na studia z teologii pastoralnej w Vallendar (Theologische Fakultät der Philosophisch-Theologischen Hochschule in Vallendar – PTHV). Po powrocie do Kamerunu, w 2003 r., został zamianowany rektorem bazyliki Marie-Reine-des Apôtres (Maryi, Królowej Apostołów) w Mvolyé (dzielnica Yaoundé).

5 listopada 2008 r. Zarząd Generalny wydał decyzję o utworzeniu Regii Trójcy Świętej na terenie Kamerunu i Nigerii. Pierwszym przełożonym regionalnym nowej Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego został wybrany ks. Bruno Ateba. Trzy lata później wybór został ponowiony na kolejną kadencję.

W ubiegłym roku 2013, ks. Bruno odwiedził Polskę na zaproszenie ks. prowincjała Józefa Lasaka. Była to de facto rewizyta będąca wynikiem niezwykle życzliwego i radosnego przyjęcia, jakie zgotowano przełożonemu polskiej Prowincji Chrystusa Króla w Kamerunie przy okazji diakonatu trzech współbraci z Delegatury w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Okazji, żeby się lepiej poznać i wspólnie pośmiać się z zabawnych historii, które towarzyszą życiu i powołaniu pallotyńskiemu ks. Bruno Ateby, było zatem wiele. Tym większa w związku z tym radość na wieść o nominacji biskupiej przełożonego Regii kameruńsko-nigeryjskiej, której towarzyszą siłą faktu serdeczne gratulacje oraz zapewnienie o jedności, braterstwie oraz duchowym i modlitewnym wsparciu dla jego przyszłej posługi pasterskiej!

Za: InfoSAC 06/04/2014 [13]