Pallotyni – Wybrzeże Kości Słoniowej: Podsumowanie ruchu pielgrzymkowego w Bazylice Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro

Od zeszłego roku, a nawet od drugiego półrocza 2011 r., stwierdza się nagły wzrost liczby przybywających do Bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro. Oprócz udziału wiernych we Mszy św. i różnych rekolekcjach, obserwujemy więcej pielgrzymek i odwiedzin. W ramach działań duszpasterskich i duchowych (Msze św. i pielgrzymki), w pierwszym kwartale 2013 r. Bazylika gościła wielu pielgrzymów krajowych i zagranicznych.

Od wielu lat Bazylika Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro ma w zwyczaju obchodzić dzień 1 stycznia czyli Nowy Rok wraz z pielgrzymami ze Wspólnoty św. Idziego (Sant’Egidio) z Yamoussoukro. Odbywa się marsz pokoju, celebracja Mszy św. w intencji pokoju oraz uroczystość, podczas której modlimy się o pokój na świecie, zwłaszcza w tych krajach, w których toczą się konflikty. Tegoroczna uroczystość zgromadziła dwustu wiernych i około czterdziestu pielgrzymów. W dniach 2-4 stycznia 2013 r. miała miejsce wizyta-pielgrzymka biskupa Pawła Sochy, któremu towarzyszyli księża: Jan Pawlik, Roman Raczko, Jan Kędziora SAC, a także pan Bartłomiej Kamiński.

W dniu 5 stycznia, odbyła się pielgrzymka AFEC – Stowarzyszenia Kobiet Kościoła Katolickiego. Z różnych parafii należących do diecezji przybyło około ośmiuset kobiet. Z tej okazji Mszy św. przewodniczył biskup diecezji Yamoussoukro Marcellin YAO Kouadio, który wygłosił naukę na następujący temat: „Aby wszyscy stanowili jedno i aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał”. 12 stycznia Bazylika gościła pielgrzymkę wspólnoty „Młodzież 2000 dla Jezusa”, ruchu w ramach Nowej Wspólnoty zwanej Katolicką Wspólnotą Matki Bożej Miłości, której apostolstwem jest opieka nad młodzieżą i wskazywanie jej dróg do świętości. Tego dnia odbyła się również pielgrzymka wspólnoty Tabeera, która wpisuje się w ten sam nurt duchowy co Katolicka Odnowa Charyzmatyczna. Wspólnota Tabeera spotyka się w Bazylice w każdą drugą sobotę miesiąca i za każdym razem jest ponad 150 pielgrzymów.

W dniach od 20 do 22 stycznia, w Bazylice odbyło się Zebranie Delegatury Matki Bożej Pokoju w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zebranie zakończyło się celebracją zamknięcia Jubileuszu 50-lecia kanonizacji św. Wincentego Pallottiego, założyciela Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Celebracji przewodniczył biskup diecezji Yamoussoukro w obecności ponad dwudziestu księży z diecezji. Tego dnia rano księża z Sektora Yves Blot, który skupia parafie miasta i okolicznych miejscowości, przeżywali swój dzień skupienia w Bazylice. 23 stycznia Bazylika gościła grupę pielgrzymów (60 osób) z diecezji Daloa oraz pielgrzymów ze wspólnoty Matki Bożej z Montligeon. Obecni byli rektor Sanktuarium Matki Bożej w Montligeon, Jego Ekscelencja Jean-Marie LE GALL oraz jego delegacja. Na popołudniowej modlitwie, nauce i celebracji eucharystycznej zgromadziło się dwustu pielgrzymów. Biskup Jean-Marie LE GALL i jego pięcioosobowa delegacja zatrzymali się we Wspólnocie Księży Pallotynów.

Luty rozpoczął się pielgrzymką Łańcucha Modlitwy o Pokój, grupy modlitewnej przy Bazylice, której apostolstwem jest modlitwa w intencji pokoju. Grupa spotyka się w każdą pierwsza niedzielę miesiąca na adoracji Najświętszego Sakramentu, Mszy św. i wymianie zdań na temat jej działalności. W dniach od 4 do 11 lutego miała miejsce VII Międzynarodowa Sesja Papieskich Dzieł Misyjnych Afryki Frankofońskiej, w której wzięło udział 35 uczestników, w tym sekretarz generalny Dzieła Krzewienia Wiary, przedstawiciel Papieskich Dzieł Misyjnych w Rzymie, biskup Timothy Lehane. 9 lutego – do Bazyliki przybyła comiesięczna pielgrzymka wspólnoty Tabeera. Od 13 lutego, wraz z początkiem Wielkiego Postu, Bazylika gościła wiele pielgrzymek. 16 lutego była to pielgrzymka ponad 2500 dzieci z diecezji Yamoussoukro oraz pielgrzymki katechistów z parafii Świętego Augustyna i Bożego Miłosierdzia w Bouaflé. 17 lutego – pielgrzymka 9 tysięcy młodych ludzi z diecezji.

16 lutego po południu, na Zebranie Kontynentalne Pallotyńskich Przełożonych Wyższych przybyli ks. prowincjał Józef Lasak, przełożony polskiej Prowincji Chrystusa Króla SAC i sekretarz prowincjalny, ks. Piotr Jan Karp. Zebranie miało miejsce w dniach 17-24 lutego, a uczestniczyło w nim wielu prowincjałów i regionałów, a także rektor generalny Księży Pallotynów, ks. Jacob Nampudakam. W sobotę 2 marca, odbyła się pielgrzymka wiernych z parafii św. Ludwika w Kangadi, diecezja Abengourou. W niedzielę 3 marca przybyła pielgrzymka 7 tysięcy wiernych z Sektora Yves Blot w Yamoussoukro.

Sobota 9 marca – pielgrzymka wspólnoty Tabeera, którą poprowadził ks. Hyacinthe Amon, proboszcz parafii św. Józefa w Daloa; pielgrzymka wiernych z parafii św. Pawła w Gohitafla, pod przewodnictwem proboszcza, ks. Comlana Justina; pielgrzymka członków Rady Duszpasterskiej z parafii św. Michała w Toumodi. Wieczorem przyjęto pielgrzymkę około dwustu wiernych z parafii Najświętszego Serca w Vavoua.

10 marca do Bazyliki przybyła pielgrzymka żołnierzy z Yamoussoukro pod przewodnictwem ich kapelana, ks. Toussaint Ya Yao, oraz dwustu wiernych z parafii św. Michała Archanioła w Abidżanie (Yopougon). W sobotę 16 marca – pielgrzymka grupy powołaniowej z parafii św. Michała w Sinfra.

Wielki Post to w każdym sanktuarium czas Drogi Krzyżowej, która w Bazylice ma miejsce o godzinie 18.30. Animuje ją członek Wspólnoty, z pomocą członków służby liturgicznej z Bazyliki. Po Drodze Krzyżowej następuje Msza św.. Bliskość uroczystości paschalnych domaga się przygotowań. Przed tym wielkim świętem Kościoła grupa młodzieży pod opieką dwóch członków Rady Duszpasterskiej przygotowuje przedstawienie Męki Pańskiej. Wykonywane są również prace porządkowe. Co do odwiedzin turystów, Bazylika gościła następujące grupy:

17 stycznia – delegacja 125 osób z Grupy Farmaceutycznej Pierre Fabre;

19 stycznia – stuosobowa delegacja Dyrekcji Logistycznej CIE – Iworyjskiego Towarzystwa Energetycznego;

31 stycznia – delegacja Spółki Naftowej Vivo-Energy WKS;

23 lutego – delegacja Jego Królewskiej Mości z Bondoukou, północna część Wybrzeża Kości Słoniowej;

26 lutego – delegacja ambasadora Gwinei na Wybrzeżu Kości Słoniowej;

27 lutego – delegacja pani Di Riso Corinne, małżonki ambasadora Włoch na Wybrzeżu Kości Słoniowej;

28 lutego – delegacja ambasadora Szwajcarii na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz panów Donalda Kaberuki – przewodniczącego Afrykańskiego Banku Rozwoju, i Alberta Mabri Toikeusse – ministra planowania i rozwoju na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

1 marca – delegacja Jonathana Goodlucka, prezydenta Federalnej Republiki Nigerii w towarzystwie jego małżonki; pani Dominique Ouattary, Pierwszej Damy na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz delegacji ministrów, w tym ministra spraw zagranicznych na WKS Charlesa Diby Koffi

5-14 marca – wizyta delegacji zaproszonych przez Pierwszą Damę Wybrzeża Kości Słoniowej

16 marca – około stu uczniów z Katolickiej Szkoły Podstawowej w parafii św. Augustyna w Bouaflé.

Należy zauważyć, że do Bazyliki przybywają często Siły Pokojowe Narodów Zjednoczonych na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Ks. Stanisław Skuza SAC

Za: InfoSAC 20/04/2013 [13]