Papieska modlitwa na Placu Hiszpańskim

deon.plPod Twoim płaszczem jest miejsce dla wszystkich, ponieważ jesteś Matką Miłosierdzia – mówił Franciszek w modlitwie jaką wygłosił przed kolumną Maryi Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie.

„Spoglądając na Ciebie, nasza Niepokalana Matko, rozpoznajemy zwycięstwo Bożego miłosierdzia nad grzechem i wszystkimi jego konsekwencjami i rozpala się w nas nadzieja na lepsze życie, wolne od niewoli, uraz i lęków” – wyznał papież.

Zgodnie z długą tradycją Ojciec Święty złożył tam w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wielki kosz białych róż.

Franciszek w swojej modlitwie powiedział, że przybył aby oddać Maryi „hołd wiary i miłości Świętego Ludu Bożego”, mieszkającego w Rzymie i diecezji. Zaznaczył, że pod „płaszczem Matki Bożej” jest miejsce dla wszystkich ponieważ jest Ona Matką Miłosierdzia. „Spoglądając na Ciebie, nasza Niepokalana Matko, rozpoznajemy zwycięstwo Bożego miłosierdzia nad grzechem i wszystkimi jego konsekwencjami i rozpala się w nas nadzieja na lepsze życie, wolne od niewoli, uraz i lęków” – wyznał Franciszek

Podkreślił, że macierzyński głos Maryi wzywa wszystkich, aby wyruszyli w drogę „ku tej Bramie, która symbolizuje Chrystusa”. „Mówisz do wszystkich: `chodźcie, przyjdźcie z ufnością: wejdźcie i przyjmijcie dar miłosierdzia, nie lękajcie się, nie wstydźcie się, Ojciec czeka na was z otwartymi ramionami, Aby was obdarzyć swoim przebaczeniem i powitać was w swoim domu. Przyjdźcie wszyscy do źródła pokoju i radości” – modlił się papież.

Na koniec Franciszek podziękował Niepokalanej Matce, że w tej pielgrzymce pojednania sprawia, że „nie idziemy samotnie, ale nam towarzyszy, jest blisko i wspiera nas w każdej trudności”.

Zebrani wysłuchali fragmentu z Księgi Apokalipsy o Niewieście obleczonej w słońce, która miażdży głowę smoka, a po modlitwie zawierzenia, odczytanej przez Franciszka, odmówili modlitwę „Zdrowaś Mario”. W trakcie śpiewu litanii do Matki Bożej, w imieniu papieża pod kolumną złożono wielki kosz białych róż. Po śpiewie „Ave Maria” i papieskim błogosławieństwie odśpiewano starą pieśń maryjną „Tota pulchra” (Cała jesteś piękna, Maryjo).

Po zakończeniu modlitwy Ojciec Święty witał się długo z grupą ludzi chorych na wózkach inwalidzkich.

Na uroczystości byli obecni m.in. komisaryczny burmistrz Rzymu, Francesco Paolo Tronca i wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini.

Po wizycie na placu Hiszpańskim Franciszek pojechał odwiedzić swą ulubioną bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie będzie się modlił przed wizerunkiem Maryi – Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego).

8 grudnia 1854 roku bł. Pius IX określił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Trzy lata później, 8 września 1857 roku ten sam papież poświęcił i odsłonił kolumnę ku czci Niepokalanie Poczętej na placu Hiszpańskim w Rzymie. Papież Pius XII jako pierwszy zaczął posyłać kwiaty w uroczystość Niepokalanego Poczęcia pod kolumnę na placu Hiszpańskim św. Jan XXIII w 1958 roku udał się osobiście na plac Hiszpański, składają kosz białych róż pod kolumną Niepokalanie Poczętej na placu Hiszpańskim. Tradycję tę kontynuowali kolejni papieże: bł. Paweł VI, św. Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Przedstawiamy pełen tekst papieskiej modlitwy:

Dziewico Maryjo,

W tym świątecznym dniu, gdy obchodzimy Twoje Niepokalane Poczęcie
Przybywam, by oddać Ci hołd wiary i miłości
Świętego Ludu Bożego, mieszkającego w tym mieście i diecezji.
Przybywam w imieniu rodzin, z ich radościami i trudami;
dzieci i młodzieży, otwartych na życie;
osób starszych, obciążonych latami i doświadczeniami;
przybywam do Ciebie szczególnie
w imieniu chorych, więźniów,
tych, którzy odczuwają największe trudy pielgrzymowania.
Jako Pasterz przychodzę w imieniu tych,
Którzy przybyli z odległych krain w poszukiwaniu pokoju i pracy.

Pod Twoim płaszczem jest miejsce dla wszystkich,
ponieważ jesteś Matką Miłosierdzia.
Twoje serce jest pełne czułej troski wobec wszystkich Twoich dzieci:
Czułej troski Boga, który z Ciebie przyjął ciało
i stał się naszym bratem, Jezusem,
Zbawicielem każdego mężczyzny i każdej kobiety.
Spoglądając na Ciebie, nasza Niepokalana Matko,
Rozpoznajemy zwycięstwo Bożego miłosierdzia
nad grzechem i wszystkimi jego konsekwencjami;
i rozpala się nas nadzieja na lepsze życie,
wolne od niewoli, uraz i lęków.
Dziś, tutaj, w samym sercu Rzymu, słyszymy Twój macierzyński głos
Wzywający wszystkich, aby wyruszyć w drogę
Ku tej Bramie, która symbolizuje Chrystusa.
Mówisz do wszystkich: „Chodźcie, przyjdźcie z ufnością:
Wejdźcie i przyjmijcie dar miłosierdzia;
nie lękajcie się, nie wstydźcie się:
Ojciec czeka na was z otwartymi ramionami,
Aby was obdarzyć swoim przebaczeniem i powitać was w swoim domu.
Przyjdźcie wszyscy do źródła pokoju i radości”.

Dziękuję, Tobie Niepokalana Matko,
ponieważ w tej pielgrzymce pojednania
sprawiasz, że nie idziemy samotnie, ale nam towarzyszysz,
jesteś blisko i wspierasz nas w każdej trudności.
Błogosławiona bądź Matko, teraz i zawsze. Amen.

KAI/ml

Za: www.deon.pl