Home WiadomościZe Świata Papieska Msza dla bractw kościelnych: o ewangeliczności, kościelności i misyjności pobożności ludowej

Papieska Msza dla bractw kościelnych: o ewangeliczności, kościelności i misyjności pobożności ludowej

Redakcja

Pobożność ludowa, której różnorodne bractwa są ważnym przejawem, jest skarbem, jaki posiada Kościół. Mówił o tym Papież Franciszek w czasie Mszy dla przedstawicieli tej katolickiej rzeczywistości. Na Plac św. Piotra, mimo deszczowej pogody, przybyło ok. 70 tys. osób z różnych krajów świata, które do Rzymu przyjechały ze specjalną pielgrzymką.W homilii Ojciec Święty, opierając się na dokumencie latynoamerykańskich biskupów wypracowanym w Aparecidzie, wskazał na trzy ważne elementy pobożności ludowej: ewangeliczność, kościelność i misyjność.

„Zawsze czerpcie z Chrystusa, który jest niewyczerpanym źródłem, umacniajcie waszą wiarę, dbając o formację duchową, modlitwę osobistą i wspólnotową, o liturgię – mówił Papież. – Przez wieki bractwa były miejscem, gdzie wykuwała się świętość tak wielu ludzi, którzy żyli z prostotą intensywną relacją z Panem. Stanowczo zmierzajcie do świętości. Nie zadowalajcie się przeciętnym życiem chrześcijańskim, lecz wasza przynależność niech będzie bodźcem przede wszystkim dla was, aby bardziej kochać Jezusa Chrystusa”.

Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę aktywnego uczestnictwa członków bractw kościelnych we wspólnocie wiernych. W ten sposób pogłębiana jest jej wewnętrzna komunia, także z duszpasterzami.

„Biskupi Ameryki Łacińskiej napisali, że pobożność ludowa, której jesteście wyrazem, jest «pełnoprawnym sposobem przeżywania wiary, sposobem poczucia się częścią Kościoła» (Dokument z Aparecidy, 264). To jest piękne! Kochajcie Kościół! Pozwólcie się jemu prowadzić! W parafiach, diecezjach bądźcie prawdziwymi płucami, świeżym oddechem wiary i życia chrześcijańskiego. Na tym placu widzę wielką różnorodność nie tylko parasoli, ale też kolorów i znaków. Taki jest Kościół: jest wielkim bogactwem i różnorodnością przejawów, gdzie wszystko prowadzi do jedności, do spotkania z Chrystusem” – kontynuował Ojciec Święty.

Ważnym wymiarem owej aktywnej obecności bractw kościelnych jest ewangelizacja realizowana prostymi środkami wobec prostych ludzi, w tym także najmłodszych. Tak dzieje się np. podczas pielgrzymek do sanktuariów czy innych uroczystości kościelnych.

„Także i wy bądźcie prawdziwymi ewangelizatorami! – apelował Franciszek. – Niech wasze inicjatywy będą «pomostami», drogami prowadzącymi do Chrystusa, aby z Nim iść. W tym duchu bądźcie też zawsze wrażliwi na miłosierdzie. Każdy chrześcijanin i każda wspólnota jest na tyle misyjna, na ile niesie i żyje Ewangelią i świadczy o miłości Boga wobec wszystkich, zwłaszcza tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Bądźcie misjonarzami miłości i czułości Boga! Bądźcie misjonarzami miłosierdzia Boga, który zawsze nam przebacza, zawsze nas oczekuje i tak bardzo nas kocha!”

tc/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda