Home WiadomościZe Świata Papież: aktualność św. Kolumbana w 1400 lat po śmierci

Papież: aktualność św. Kolumbana w 1400 lat po śmierci

Redakcja

RV„Św. Kolumban opat, urodzony w Irlandii, stał się wędrowcem dla Chrystusa i skutecznie głosił Ewangelię licznym regionom Europy”. Tak o zmarłym przed 14 wiekami misjonarzu naszego kontynentu pisze Papież w liście do swojego specjalnego wysłannika na uroczystości upamiętniające tę rocznicę. Mianował nim arcybiskupa Mediolanu.

Kard. Angelo Scola będzie przewodniczył za tydzień, 30 sierpnia, w Bobbio na północy Włoch Mszy na 18. Międzynarodowym Spotkaniu Wspólnot św. Kolumbana. Jako papieskiemu wysłannikowi na te uroczystości towarzyszyć mu będzie delegacja, do której należy irlandzki biskup Noël Treanor. Jest on ordynariuszem diecezji Down and Connor, w której powstał pierwszy klasztor św. Kolumbana w mieście Bangor.

Ojciec Święty podkreśla, że Kolumban podczas swych apostolskich wędrówek przez dzisiejszą Irlandię, Wielką Brytanię, Francję, kraje języka niemieckiego i Włochy założył liczne klasztory. W ostatnim z nich, w Bobbio, zmarł 23 listopada 615 r. Benedykt XVI słusznie nazwał go jednym z „Ojców Europy”. Mówił, że dał on chrześcijańskie podstawy temu kontynentowi i również dzisiaj wskazuje wszystkim, gdzie są korzenie, z których Europa może się odrodzić – przypomina Franciszek. Swojemu wysłannikowi na uroczystości w Bobbio zaleca, by przekazał jego apostolskie błogosławieństwo wszystkim ich uczestnikom, przybyłym z różnych części naszego kontynentu. Zachęca ich też do rozważenia słów św. Kolumbana: „Boga kocha ten, kto zachowuje Jego przykazania. Prawdziwą miłość bowiem wyraża się nie tylko słowami, ale czynem i prawdą. Oddajmy zatem Bogu, naszemu Ojcu, Jego nieskażony obraz w świętości, bo On jest święty” – pisał przed 14 wiekami irlandzki misjonarz.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda