Home WiadomościZe Świata Papież do młodych ekologów: chroniąc przyrodę należy pamiętać o człowieku i Bogu Stwórcy

Papież do młodych ekologów: chroniąc przyrodę należy pamiętać o człowieku i Bogu Stwórcy

Redakcja

Do bycia „stróżami stworzenia” wrażliwymi na człowieka i Boga zachęcił Papież włoską młodzież uczestniczącą w projekcie edukacyjno-ekologicznym „Wrośnijmy w Szkołę” (Ambientiamoci a Scuola). Został on przygotowany przez Fundację „Siostra Przyroda” z Asyżu, która promuje chrześcijańską wizję stosunku człowieka do środowiska naturalnego w oparciu o duchowość franciszkańską.

Okazją przybycia do Watykanu kilku tysięcy młodych ekologów była 32. rocznica uznania św. Franciszka z Asyżu za patrona osób angażujących się w ochronę przyrody (29 listopada 1979). Benedykt XVI nawiązał do tej rocznicy, przypominając zarazem ogłoszenie 40 lat wcześniej przez Piusa XII św. Franciszka patronem Włoch. „Jeśli zatem święty patron Italii jest zarazem patronem ekologii, to wydaje mi się słuszne, że włoska młodzież jest specjalnie wyczulona na «siostrę przyrodę» i konkretnie angażuje się na rzecz jej ochrony” – stwierdził Papież.

„Kościół, doceniając badania i odkrycia naukowe, nigdy nie przestał przypominać, że szanując ślad Stwórcy odciśnięty w całym stworzeniu lepiej rozumie się naszą prawdziwą i głęboką tożsamość ludzką – mówił Ojciec Święty. – Ten szacunek, jeśli jest dobrze przeżywany, może pomóc młodej osobie odkryć własne talenty i predyspozycje, przygotowując ją tym samym do zawodu, który ma w przyszłości podjąć w poszanowaniu środowiska naturalnego. Jeśli bowiem człowiek zapomina w swojej pracy o współdziałaniu z Bogiem, może czynić gwałt stworzeniu, powodując szkody, które odbijają się także na człowieku, jak to widzimy przy wielu okazjach. Dzisiaj w szczególny sposób widać jasno, że poszanowanie środowiska naturalnego musi uwzględniać wartość osoby ludzkiej oraz jej nienaruszalność w każdej fazie i w każdym stanie jej życia. Szacunek dla istoty ludzkiej oraz szacunek dla natury stanowią jedność, jednak obie mogą wzrastać i przyjmować należyte rozmiary, jeśli zarówno w człowieku, jak i w przyrodzie uczcimy Stwórcę i Jego dzieło. Jestem pewien, że tutaj znajdę w was, drodzy młodzi, sojuszników, prawdziwych «stróżów życia i stworzenia»”.

Benedykt XVI zwrócił też uwagę na doniosłość edukacji ekologicznej w dzisiejszym świecie, dziękując zarazem pomysłodawcom projektu „Wrośnijmy w Szkołę”. „Nie ma szczęśliwego jutra dla ludzkości na ziemi, jeśli wszyscy nie nauczymy się bardziej odpowiedzialnego stylu życia względem stworzenia” – dodał Papież.

Projekt edukacyjno-ekologiczny przygotowany przez Fundację „Siostra Przyroda” należy do całego cyklu programów o nazwie „Wrośnijmy” (Ambientiamoci). Obejmuje różne aspekty ochrony natury, poczynając od należytej infrastruktury szkolnej, poprzez korzystanie z odpowiednich metod i technik dydaktycznych, aż po codzienne życie i relacje ze środowiskiem ludzkim i przyrodniczym.

tc/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda