Home WiadomościZe Świata Papież Franciszek przypomina praktykę komunii duchowej wg św. Alfonsa

Papież Franciszek przypomina praktykę komunii duchowej wg św. Alfonsa

Redakcja

W czasie pandemii, gdy Msze św. z udziałem wiernych we Włoszech i w wielu innych krajach są zawieszone, papież Franciszek przypomina o praktyce komunii duchowej.

Podczas porannych Mszy św. w Domu Św. Marty w Watykanie często odmawia modlitwę św. Alfonsa Marii de Liguori, Założyciela Zgromadzenia Redemptorystów.

Brak możliwości przyjęcia Eucharystii nie oznacza, że ​​nie można przyjąć Jezusa w sercu. W historii Kościoła istnieje starożytna praktyka, potwierdzona zwłaszcza przez Sobór Trydencki, którą papież Franciszek kilkakrotnie wspominał w tym czasie pandemii. Jest to komunia duchowa, to znaczy modlitwa wyrażająca żarliwe pragnienie przyjęcia Jezusa przynajmniej duchowo, ponieważ nie jest możliwe przyjęcie komunii sakramentalnej. Papież Franciszek przypomina następującą modlitwę św. Alfonsa Marii de Liguori:

Mój Jezu, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę posiadać Cię w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mojego serca. Jednoczę się z Tobą, jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie”.

„W tej izolacji – powiedział Papież podczas modlitwy Anioł Pański 15 marca 2020 r. – jesteśmy zaproszeni do odkrywania i pogłębiania wartości komunii, która jednoczy wszystkich członków Kościoła. Zjednoczeni z Chrystusem nigdy nie jesteśmy sami, ale tworzymy jedno Ciało, którego On jest Głową. Jest to związek, który jest podtrzymywany przez modlitwę, a także przez duchową komunię w Eucharystii, praktykę bardzo zalecaną, gdy nie można przyjąć sakramentu”.

 Źródło: cssr.news; pełny tekst: vaticanews.va

tekst tłumaczenia modlitwy za: św. Alfons Liguori, Nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, Toruń 2016

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda