Home WiadomościZe Świata Papież kanonizował troje misjonarzy Ameryki

Papież kanonizował troje misjonarzy Ameryki

Redakcja

Kościół katolicki ma troje nowych świętych. Po przyjęciu relacji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, Ojciec Święty dokonał kanonizacji równoważnej trojga misjonarzy, którzy w XVI i XVII wieku udali się z Europy do Ameryki.

Postacią najbardziej z nich znaną jest św. Józef Anchieta. Ten hiszpański jezuita ewangelizował Indian w Brazylii, ucząc się ich języka. Zmarł tam pod koniec XVI stulecia, w 1597 r. Dał początek największemu dziś brazylijskiemu miastu, São Paulo, które wyrosło wokół założonego przez niego kolegium św. Pawła.

Ponadto Papież wpisał w poczet świętych dwoje Francuzów, którzy w XVII wieku wyruszyli na misje do Kanady. Są to: pierwszy biskup tego kraju, św. Franciszek de Montmorency-Laval, zmarły w 1708 r. w Quebecu, którego był ordynariuszem, oraz zmarła tamże św. Maria od Wcielenia Guyart-Martin. Ta ostatnia była żoną i matką, a młodo owdowiawszy wstąpiła do urszulanek i została misjonarką kanadyjskich Indian, ucząc się ich języka.

Dodajmy, że wszystkich troje dziś kanonizowanych europejskich misjonarzy Ameryki ogłosił błogosławionymi Jan Paweł II. Było to w 1980 r., i to tego samego dnia 22 czerwca, razem z pierwszą wyniesioną do chwały ołtarzy Indianką, Katarzyną Tekakwithą. Tę XVII-wieczną Kanadyjkę kanonizował później, w 2012 r., Benedykt XVI.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda