Papież mianował nowego arcybiskupa Lublany

Franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych, o. Stane Zore, O.F.M. został nowym arcybiskupem stolicy Słowenii, Lublany. Ojciec Święty przyjął też rezygnację z pełnionego urzędu złożoną przez biskupa angielskiej diecezji Arundel i Brighton, 64-letniego Kierana Conry’ego.

Nowy arcybiskup metropolita Lublany urodził się 7 września 1958 roku. Studiował na wydziale teologicznym w stolicy Słowenii. Przed trzydziestu laty złożył śluby wieczyste w Zakonie Braci Mniejszych, a 29 czerwca 1985 roku przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pracował w duszpasterstwie, będąc m.in. rektorem narodowego sanktuarium Słowenii w Brezje oraz w Sveta Gora. Był też gwardianem w różnych wspólnotach, magistrem nowicjatu. W latach 1998-2004 i od 2011 był prowincjałem braci mniejszych w Słowenii. Był też do tej pory przewodniczącym Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w swej ojczyźnie.

Na terenie archidiecezji w Lublanie katolicy stanowią 72 proc. mieszkańców. Pracuje tak 431 kapłanów, a na jednego duchownego przypada 1303 wiernych. Dwaj poprzednicy abp Zore złożyli rezygnację z pełnionego urzędu przed ukończeniem przewidzianego prawem wieku 75 lat.

Papież przyjął też rezygnację z pełnionego urzędu złożoną przez biskupa angielskiej diecezji Arundel i Brighton, 64-letniego Kierana Conry’ego. Przed tygodniem przyznał się on publicznie do zdrady przyrzeczeń kapłańskich, przyniesienia wstydu Kościołowi, dodając, że czyny, jakich się dopuścił, nie dotyczą nieletnich.

KAI/pk

Za: www.deon.pl